| Monica_9386 a întrebat:

Ce sunt numerele irationale v rog frumos un raspuns:*

2 răspunsuri:
| sunttoteu a răspuns:

Numerele irationale sunt niste numere care au o infinitate de zecimale care nu se repeta periodic. Sau o alta explicatie, numerele irationale sunt numele care nu ies exact dintr-un radical. Funda?big grin

| Doryne10 a răspuns:

În matematică, un număr irațional este un număr real care nu se poate exprima ca raportul (sau rația) a două numere întregi. Prin contrast, numerele reale care se pot exprima ca raportul dintre doi întregi se numesc numere raționale.