| skydi a întrebat:

"Cer trist, ca niciodata…"

Pe struna sufletului mihnit,
Coboara timpul in amintiri…
Si cerul trist a suferit,
Din ploi si vint de la asfintit…

Pe la apus de soare a singerat
Cer sfint, cu bolta albastra
Au trecut ploi, si a spulberat
Insa trista a ramas fereastra...

Cer trist ca niciodata
A fost pictat pe viata mea
Visa-i cu lacrimi tu odata
Din strop, apoi din fulg de nea...
Plingea cu singe cerul singerat….
Caci trist sarmanul a ajuns
Vazuse el pe cel care a cedat…
Un fir de iarba care a fost strapuns…

Plinge Eminescu in ceruri
Sub ramura trist lasata…
Zdrobit de soarta si de vremuri
A fost si el odata…

Priviri in lacrimi, doar spre cer…
Atit priveste el…Poetul…
Ratacit, in ziua cea de ieri
Sa inecat prin timp cu incetul…

Incet, incet apusul e de jale…
Cu lacrimi lasate pe pamint…
Singur, cocor plins, imi apare in cale
In zbor el moare, nu va mai zbura nicicand…

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Skydi,sensibil suflet ai si trebuie sa recunoastem ca intre starile tale sufletesi si natura insasi exista o subtila corespondenta care te face sa vorbesti,trist fiind,despre asfintituri,ploi si vanturi trecatoare. Exista un fior liric in versurile tale,dar cred ca trebuie sa muncesti mai mult spre a desavarsi forma poeziei, sa alegi cuvintele cele mai potrivite, cum spunea Arghezi, pentru a-ti exprima trairile.Sunt in aceasta poezie multe imagini reusite:cer trist pictat pe viata ta,poetul ratacit in ziua cea de ieri, inedita imagine a lui Eminescu plangand in cer, cocorul murind in zbor.Ar putea fi o poezie foarte buna daca ai concentra ideile intr-o forma mai concisa; prea multa risipa de cuvinte fara o legatura logica sau poetica intre ele.Cred ca poti scrie poezii frumoase, imaginatie si inspiratie ai, trebuie doar sa muncesti mai mult.Pana la urma esenta exista; e nevoie doar de o aparenta pe masura.Mai incearca!

| simf a răspuns:

Skydi, intra pe www.poezie.ro, fa-ti cont si publica acolo poeziile. vor intra in "atelier", unde oamenii iti vor da sfaturi bune, te vor ajuta sa evoluezi.