| anonim_4396 a întrebat:

6 Martie

Cer greu şi soare roşu plînge
În amurg, cu lacrimi de argint,
Şuvoaie, în palmele-mi de sînge,
Se scurg şi rătăcit, speranţele ating.

Izvor din apă sau din sînge
În sufletul secat, o lacrimă să-mi plîngă,
O lege grea, iubirea mi-o prelinge,
Durerea mea, suferinţa-mi e flamîndă.

În visu-mi amar, de piatră,
Te desparţi de mine, tu femeie.
Treaz, şi focul cu lacrimi din vatră
Aşează cenuşă în inima-mi încă vie.

Cer gri, cu grele lacrimi plînge,
Văzînd, cum cad îngenunchiat în pămînt.
Amar şi trist cu palmele de sînge,
Sunt treaz şi-adorm din nou cu tine-n gând...

Creatie proprie.Stiu ca mai trebuie de lucrat mult la ea, dar e scrisa din emotie puternica.

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Articuleaza "soare"+"le", in loc de "ating"sugerez "se sting", in loc de "flamanda"as pune "prelunga", inlocuieste cu "aseaza"mi cenusa in inima inca vie", articuleaza "cer"+"ul".
E frumoss, foarte frumos happy Dar ai putea tine cont si de ce ti-am zis ca nu-ti strica, suna mai frumos la recitat.
La mai multe creatii de-astea!

| skydi a răspuns (pentru Libelle):

Mersi. Voi tine cont. Dar poezia am scris-o la moment cit imi venea emotia si uneori nu mai duceam cont de cuvinte.Lasam cuvintele sa ramana asa cum imi veneau, caci in asta si consta poezia, emotia.Lasi emotia pe foaie asa cum vine din suflet. Ms frumos)

| BloodyBlade a răspuns:

E minunata! Super poezie! Sa mai scrii fiindca ai mare talent! Succes in continuare!

| Yuyakee a răspuns:

Si eu compun:X:X:X frum poezia:X