| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat cifrele arabe

11 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Toti au impulsul sa zica "arabii", nu indienii le-au inventat. Stai ca cifra "0" este cea mai mare descoperire a lor?

| JeSa a răspuns:

Buna!, rasp. Indienii!, Pa, Pa!

| andytza a răspuns:

Un arab emancipat!big grin

| andytza a răspuns:

Faptul ca am primit stupid chiar nu ma deranjeaza cu nimic, traiasca google, asa ne trezim toti destepti peste noapte.Chiar nu stiam si chiar daca veniti cu replici de ce am raspuns, am vrut s-o fac in spirit de gluma, dar cum nu m-am hazardat sa pun emoticoane cum ca rad cu gura pana la urechi sa inteleaga toti, binenteles ca am primit ceea ce merit.Imi asum greselile, pentru ca am mereu de invatat si nu folosesc cuvinte din DEX sa va dau pe spate.

| malaua a răspuns:

Le-au inventat indienii dar se numesc asa pentru ca arabii le-au adus in Europa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insasi intrebarea este pusa gresit. Nu exista cifre arabe. Exista cifre indiene, "promovate" de arabi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da in concluzie eu si cu tovarasiii mei dupa un joint am invetat aceste numere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici arabii nici indienii, ci fenicienii

| DonGiovanni a răspuns:

Indienii si arabi le-au facut cunoscute.