| anonim_4396 a întrebat:

La matematică profesorul ne-a întrebat care au fost primele:unghiurile sau cifrele arabe? Voi știți?

Răspuns Câştigător
| TheAllexey a răspuns:

Unghiurile.Cifrele arabe sunt facute dupa unghiuri.Astfel: 1 este scris"1" pentru ca are 1 unghi, 2 are 2 unghiuri si tot asa... Funda?

5 răspunsuri:
| donnie112 a răspuns:

Cifrele arabe

| OoAleeoO a răspuns:

Primul unghi stiu ca este cel drept, iar prima cifra araba trebuie sa fie I.

| roman4ever10 a răspuns:

Pai cifrele arabe au fost inventate dupa numarul de unghiuri pe care il au.De exemplu-1 are un unghi, 2 are doua unghiuri => Unghiurile au fost primelehappy