| anonim_4396 a întrebat:

Cine a inventat cifrele?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Arabii happy

17 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cine raspunde ca arabii raspunde gresitwinking
cifrele au fost inventaste de indieni happy. dar probabil tot mai putina lume stiewinking

| selef a răspuns:

Inventatorul de cifre

| RamonaMn a răspuns:

Nu se stie raspunsul exact.happy

| loredanarotariu a răspuns:

În realitate cifrele sunt originare din India, unde conceptul şi semnele pentru 0 şi celelalte 9 cifre erau cunoscute şi folosite încă de la începutul sec. al VI-lea. Arabii le-au preluat de la indieni în sec. al IX-lea. Europenii le-au preluat de la arabi abia în sec. XII, şi au trebuit să mai treacă încă 300 de ani pentru ca aceste cifre şi folosirea lor să se generalizeze.

| Elena0210 a răspuns:

Eu nulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele arabe au fost inventate de indienii si aduse se arabi in Europa auzi ce cls esdti ca ar fi trebuit sa inveti la Istorie in a 5a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele arabe au fost inventate de indienii si aduse se arabi in Europa auzi ce cls esdti ca ar fi trebuit sa inveti la Istorie in a 5a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele arabe au fost inventate de indienii si aduse se arabi in Europa auzi ce cls esdti ca ar fi trebuit sa inveti la Istorie in a 5a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca darkamino vroia sa intrebe cine a inventat cifrele asa cum arata ele acum in "scrierea araba"... 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai asta se invata in clasa a5a sunt de arabi si preluate de indieni! nu invers!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cifrele arabe lea inventat arabii

Răspuns utilizator avertizat
| xXandreyXx a răspuns:

LoL indienii nu arabi arabi doar au adus cifrele in europa... (sunt cls 5) da' indienii au inventat de la 1-9... nu si celelate tongue SUCCES

| Rascanu_Cosmin_1992 a răspuns:

Desi multa lume crede ca arabi sunt inventatori cifrelor arabe
adevarati inventatori sunt indieni
insa arabi le-au raspandit happy