| adrea2000 a întrebat:

Cine este cel mai mare pictor din moldova?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicolae Tonitza cel care se spune ca a pictat cu vestita culoare "albastru de Voronet".

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

E incorect sa stabilim ierarhii atunci cand este vorba despre arta, indiferent care dintre ele e pusa in discutie, intrucat fiecare artist are o viziune proprie asupra lumii si vietii si intelege sa exprime acest lucru in felul sau si cu mijloacele care i se par mai potrivite.Nu putem spune ca Rubens, de ex, e mai mare decat Picasso si nici invers; fiecare e unic in felul sau.De aceea,la intrebarea ta as raspunde,subiectiv asa cum sunt toate parerile exprimate despre artisti:mie mi se pare ca cel mai original pictor moldovean din ultimele decenii e Sabin Balasa; si nu numai pentru modul in care a inteles sa foloseasca culoarea albastru,predominanta in aproape toate tablourile sale, dar pentru felul in care a reprezentat imagini ale realitatii cunoscute, cat si unele scene miitologice.Personal,am inca pe retina tabloul sau ce reprezenta prabusirea lui Icar, vazut de mine intr-o expozitie acum destui ani in urma.

| Wayrapa a răspuns:

Leonardo Da Vinci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rectific partea cu albastru de voronet.Se pare ca pictorii si ingredientele folosite au ramas necunoscuti.Despre Tonita stiam despre o incercare de a restabili culoarea cu toate calitatile ei de printr-un almanah mai vechi cum erau pe vremuri. Oricum incercarea a fost un esec.

| wonderkid a răspuns:

Eu