| 1992 a întrebat:

Cine stie povestea p scurt a Auschwitz? Ce s-a intamplat mai exact acolo si de ce? Am vazut imagini p youtube, de unde sunt(cine le-a facut), si cum su fost optinute?:d

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Din pacate povestea Auschwitzului o avem doar din perspectiva celor inchisi acolo si a rusilor. Fostii detinuti sunt direct interesati sa ne ofere o imagine cat mai groaznica, atat ca urmare a suferintelor indurate cat si din punct de vedere material, iar pe rusi deja ii cunoastem si stim ce le poate capul cand este vorba de istorie.
Pe scurt, lagarul de la Auschwitz, localizat in Polonia ocupata de nazisti, era un lagar similar celor americane sau rusesti, un lagar de munca fortata, in care au fost inchisi oameni chiar si pentru vina de a apartine unei anumite etnii. In timp s-a acreditat ideea ca au fost create special pentru evrei, totusi detinuti in aceste lagare au fost si rromi, polonezi, rusi, ucrainieni, ba chiar si germani.
Inainte de procesul de la Nuernberg, rusii au lansat o cifra de 6. 000. 000 de evrei exterminati prin gazare in toate lagarele naziste. Cu timpul acest numar a fost redus la cateva sute de mii, chiar de catre istorici evrei, cu mentiunea ca nu se cunoaste cati dintre ei au fost efectiv exterminati si cati au murit din alte cauze (cum ar fi tifosul, care facea ravagii in lagarele de prizonieri), insa neavizatii vorbesc si astazi de 6. 000. 000 de victime ale holocaustului. Tot rusii au nascocit povestile cu sapunurile fabricate din grasime umana sau obiecte confectionate de nazisti din pielea detinutilor. Au fost condamnate experimentele facute pe fiinte umane, nu au fost condamnati insa si cercetatorii care le-au efectuat, parte din ei continuandu-si ulterior munca in laboratoare americane.
Cert este ca se ascund in continuare informatii, iar negarea holocaustului este infractiune in multe tari in care libertatea de opinie este garantata prin constitutie, inclusiv in Romania. Totusi unii au indraznit sa identifice cateva aspecte interesante de la Auschwitz:
- gazul Zyclon B, care se presupune ca a fost utilizat pentru exterminare, era utilizat si la dezinsectia efectelor personale ale detinutilor, pentru a limita raspandirea puricilor si paduchilor. Deci mare parte din cutiile goale expuse acolo nu au legatura cu exterminarea.
- dezinsectia efectelor persoanale ale detinutilor este un fapt foarte ciudat in context, puricii fiind responsabili de transmiterea tifosului, care probabil ar fi exterminat detinutii mai rapid decat gazul;
- la fel de ciudata este si existenta unui spital, desi s-ar putea spune ca acesta a folosit exclusiv experimentelor; din cartile scrise de unii supravietuitori ar rezulta totusi ca nu e chiar asa.
- se omite mereu sa se spuna ca in lagar exista nu doar un crematoriu, o camera de gazare si o multime de baraci, ci si un teatru, ba chiar si o piscina.
- se omite de asemenea sa se mentioneze ca incaperea numita "camera de gazare" este doar o reconstituire facuta dupa razboi, fiind vizibile urmele eliminarii unor ziduri, sau ale unor instalatii sanitare, asta pentru ca la momentul eliberarii lagarului acea incapere servea ca adapost antiaerian.
- celebrele gauri din tavan sunt tot niste reconstituiri, ele neaparand in niciuna din fotografiile aeriene din timpul razboiului; la fel si usa de la intrare.
Intre timp, exterminarea prin gazare in alte lagare de concentrare nu mai este sustinuta oficial, singurul in care se sutine aceasta metoda de exterminare fiind complexul format din cele trei lagare de la Auschwitz.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hitler a fost un rasist convins, si rasele de care nu ii conveneau (evreii, tiganii, si homosexualii) erau strinsi si deportati la Auschwitz sau in alte lagare de concentrare. Cei dusi acolo, daca erau apti pentru munca, munceau intr-o fabrica de armament din apropiere, iar ceilalti erau trimisi la moarte, la camerele de gazare. Mai erau cei pe care se faceau experimente "medicale", niste aberatii in legatura cu gemenii si cu rasa "ariana", singura considerata de Hitler a fi "valabila". Viata a fost foarte dura cu cei de acolo, au trecut prin lucruri groaznice (infometare, umilinte, batai, lipsa lucrurilor strict necesare vietii, chinuiti de boli, iarna de frig), lucruri duse la extrema, care multora le-a asigurat sfirsitul fara a fi gazati.

| romanionu a răspuns:

Imaginile au fost facute in timpul razboiului mondial chiar de catre nazisti pentru propaganda sau de catre trupele aliate dupa ce au eliberat zona happy
Ce s-a intamplat...in acest lagar si in multe altele au fost dusi evrei, rromi si alte nationalitati.
Acestia au fost pusi la munca silnica, au fost executati, gazati si s-au facut experimente pe ei...
Au fost niste lucruri foarte crude dar nu putem schimba nimic
Cam asta s-a intamplat la Auschwitz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, la faza asta, Hitler a fost vizionar. Presimtea ca toate necazurile romanilor se vor trage de la rromi - findca ne fac tara de ras - si, de la evrei, fiindca evreii sunt direct responsabili de marea criza financiara, ei fiind cei care conduc actualmente lumea pe plan financiar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auschwitz ca si celelalte lagare de exterminare, au reprezentat apogeul nemerniciei si ticalosiei omului. In esenta era vorba de "fabrici" de ucis oameni. Daca in trecut gasim nenumarate exemple de genocid (crime in masa), spre deosebire de acestea, in care oamenii erau ucisi in casele lor sau pe strazi, prin expeditii criminale cum a fost cea comisa de imperiul Otoman impotriva armenilor. Sau erau ucisi pe cimpurile de batalie sau in orase prin simpla aruncare a unei bombe atomice, ori prin imprastierea unui virus creat in laboratoarele armatei. In lagarele de exterminare naziste, oamenii erau ucisi pe banda, la fel de organizat ca si transarea vitelor la abator. Trenurile soseau necontenit incarcate cu victime (care nici macar nu aveau habar, ce li se pregateste), erau triati, deposedati de tot ce aveau asupra lor, o parte trimisi in lagar pentru munca, cealalta parte trimisi la camerele de gazare, ucisi si incinerati. Sau daca nu faceau fata camerele de gazare fluxului mare de oameni, adusi in fata unei gropi comune, impuscati in ceafa si incinerati. Fabricile mortii functionau nonstop, fara oprire. Moartea era ceva banal si reprezenta de fapt scopul acelor fabrici.