| jon987654321 a întrebat:

Conduc masonii lumea?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Banii conduc lumea, indiferent ce e acel om care are banii conduce lumea, 10% din populatia lumii detine 75% din bogatile ei, desi aia 10% conduc lumea, nu cred ca aceia sunt masoni sau mai stiu eu ce o fi, pur simplu ai banii conduci pe cel care nu are

11 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Au si ei un rol destul de important. Sunt mai multe grupuri care lupta pentru putere.

| Nimeni10 a răspuns:

E posibil, parerea mea ca guvernul, presedintele, sunt niste marionete, sunt altii care au banii multi si au influenta mare.
Citeste secretele lui lovendal.

| Claudiu1905 a răspuns:

Oricat ar suna de ciudat, e o lume libera. Conducerea se exercita de jos in sus mai mult ca niciodata. Acuma daca dam cu stangul in dreptul asta e alta poveste.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Daca esti tanar poate ai sanse de recuperare. Daca te simti bine asa ma bucur pentru tine.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mai pune si tu mana pe o carte de filozofie, discutiile din carciuma nu ajuta prea mult

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Claudiu1905):

N-am stiut ca te deranjez de la carciuma, eu de 3 ani numai citesc si nu mai beau. Lasa-te si tu ca nu e buna.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si nu te baza asa mult pe filozofie, aia e teorie si visuri in stele.

| CodyObrain a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Visuri in stele zice omul asta, dar filozofia i-a dictat vocabularul de azi, primele scrieri au fost poezii, povesti, insusi prima forma de scriere a incercat sa transpuna ceea ce tu numesti ``visuri in stele``, dar generatia se schiba, mentalitatile se schiba, sunt o gramada de oameni in ziuna de azi care nu se bazeaza pe ``filozofie`` si ajung sa munceasca pe salariul mediu roman sau mai rau si apoi se intreaba cu ce dracu au gresit, cateodata e bine sa pui mana si pe o carte, nu strica iti mai imbogatesti vocabularul, poate mai inveti ceva nou, dar asta e, lumea nu e multumita niciodata, dar ei sunt de vina in 90% din cazuri, mentalitatea romanului.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CodyObrain):

Sunt perfect de acord. Completez ca - subiectu fiind masoneria, mai stiu cate ceva, si nu doar eu, despre filozofia lui Loyolla si a celor ce i-au urmat. Multi nu stiu nici de unde vine -vineri 13- dar ii pun pe altii sa citeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Daca tu vezi asta o lume libera...da-mi te rog un exemplu despre ce ai spus acolo.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-un cerc de prieteni nu e lider cel mai intelept, cel mai bland, cel mai altruist ci, ai ghicit, cel mai siret