| intrebcenustiu a întrebat:

Credeti ca Stefan cel Mare a existat? Sau e doar o legenda precum Mihai Eminescu?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica Eminescu a fost o legendă? Pe ce lume traiesti?
Esti jalnic!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Documentele vremii spun acelasi lucru: Stefan cel Mare si Eminescu au existat. Exista pisanii, un sigiliu si documente straine scrise de si despre Stefan cel Mare. Despre Eminescu ce sa mai vorbim! Presa vremii ii consemneaza poeziile si alte scrieri fara putinta de tagada. Daca citeai putina istorie nu mai puneai asemenea intrebari puerile.

| Catrice a răspuns:

Doar legenda. Asa cum e și gugăl.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai vrea tu, nu?
Sunt dovezi ca auexistat!
Si chiar daca ar fi fost asa tot trebuie sa inveti despre ei.

| johnnny123 a răspuns:

Tu zici ca esti student in anul 3?
Unde, la Facultatea de Oameni Confuzi?

| Zuzu1991 a răspuns:

Mai lasa aiurelile, cu asa ceva nu scapi de scoala
vrei ceva real, hai sa iti dau una:
credeti ca Mihail Sadoveanu a fost sau nu o otreapa comuista,?!? care a ridicat in slavi ocupatia ruseasca, a ridicat in slavi comuismul si a mai fost si presedinte comuist, deci DIRECT responsabil de lagarele si inchisorile comuiste, iar acum il lingem unde soarele nu patrunde si ne invatam copii "opera" lui nenorocita

| mastadont a răspuns:

What? Există atâtea surse istorice care dovedesc faptul că aceste două personaje au existat încât nici n-are rost să le menționez.
Nu știu cu cine ai făcut tu istorie, sau ce istorie ai învățat, dar ar trebui să mai treci pe la școală și să mai lași site-urile conspiraționiste că te tâmpesc de-a binelea.

| dinaprilie a răspuns:

Bine asa. exerseaza/ti mintea de pe acum cu intrebari care deranjeaza pe multi.

| gabicoo a răspuns (pentru dinaprilie):

Ăsta e ca elevul ăla care îl întreabă pe profu de Istorie dacă Alexandru cel Mare mai trăiește și pe profa de română ce roman a scris Vișinescu!
winking

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Aaa, ai fumat?

| NunuNini a răspuns:

Ce spui?!
Cand se vorbeste despre ei ca despre niste legende, nu se refera la mituri. Ci ca despre niste oameni mari care vor ramane in istoria si in memoria poporului mult-mult timp. Nu au trait cu prea mult timp in urma asa ca dovezi exista.

Răspuns utilizator avertizat
| SoareleSpuneProstii a răspuns:

Sigur tu o legenda nu o sa ajungi.
MIHAI EMINESCU este poetul nostru national, om deplin al cunosterii, poet nepereche, iar tu afirmi ca acesta este o legenda?!
Ai facut scoala? Liceu? Daca da, fugi de cei ce ti au fost profesori, le jignesti inteligenta!