| miru2000 a întrebat:

Cu ce materiale as putea sa confectionez macheta unui oras? FUNDA:::

Răspuns Câştigător
| iflirius a răspuns:

Păi...
Carton colorat.
Carton normal.
Creioane colorate / carioci.
Niște bețișoare.
Plastic.
Lipici normal și aracet.
Acuarele și pensoane.
Mușchi de pădure sau niște iarbă mai specială pentru spațiile verzi.
Foarfece.
Niște ață/nasturi/biluțe de diferite culori pentru diferite ornamente.
Hârtie colorată și normală.
Niște păpuși micuțe ca să fie locuitorii orașului. (opțional)

Sunt multe chestii, depinde de imaginație. Poți face o machetă din materiale reciclabile sau alte chestii de genul.
Apropo, uite niște modele interesante. :D

https://www.google.ro/......ps?/search

(3).jpg%3Bhttp%253A%252F%252F...B880%3B659

https://www.google.ro/......ps?/search

Baftă.

5 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Din polistiren (scârţâitoare), poţi completa cu (,) carton, poţi lipi pe clădiri hârtie colorată cu aracet/lipici pentru a adăuga culoare, etc.

| LIN2010 a răspuns:

Material de baza, polistiren expandat cu densitati diferite, este foarte usor de modelat si de vopsit.Succes

| Vickzye a răspuns:

Paaaai... 60% carton, plastic, hartie, vata, culori, lipici...

| andreea2901 a răspuns:

Poti folosi mus pentru cladiri(asta e recomandat pentru cladiri) dar e cam scump( o foaie A2 e vreo 15 lei)

| maxes03 a răspuns:

Ai putea sa faci masini din carton si sa le acoperi cu folie de aluminiu iar la blocuri\case din o cutie de carton poti sa lipesti ca si geamuri folie transparenta pomii poti sa-i faci dintr-o rola de hartie igienica si hartie mototolita deasupra iar totul acoperit cu papie mache (hartie inmuiata in apa cu aracet)dupa ce se usuca pictezi totul cu ce culori vrei iar strazile din hartie glase si mai adaugi si multe elemente din cartierul tau.