| AntoniaRaluca a întrebat:

Cu ce se picteaza pe sticla?

Răspuns Câştigător
| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Acuarele Tempera. Herlitz sau Daco eu le am pe aman2 si sunt bune, foloseste doar tempera de la ei. Eu nu zic sa nu folosesti culorile cu ulei eu am incercat si mi s-a intins rau culoarea. Te sfatuiesc sa intorci sticla apoi faci conturul desenului dorit cu un marker permanent care nu se da jos de la apa si apoi sa colorezi cu o pensula de dimensiune medie cu grija si folosindd culorile de mai suswinking Baftawinking

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru geam se foloseste acrilicul ori culorile speciale de sticla de la Idea. Cu astea lucrez si sunt rezistente in timp, pe cand tempera se ia.

| Ramona000 a răspuns:

Acuarele Tempera. Herlitz sau Daco
asa am pictat eu pentru craciun

| EvaneSScence a răspuns:

Cu acrilice e de preferat pentru efect si rezistenta.

Răspuns utilizator avertizat
| traxter a răspuns:

Cu pensonul...

| Bossmen a răspuns:

Cu tempera.

| BadPokerFace a răspuns:

Tempere si DOAR tempere..nu te lua dupa prostii care zic ca practic pe sticla merge si creionul cu mina groasa si culorile 8B e o prostie! Merge dar dupa 2-3 zile se sterge aproape de tot!

| hanonime a răspuns:

Eu am pictat cu acuarele tempera...si a iesit foarte bine

| EduardVikingul a răspuns:

Cu talent.

(Sau ulei, sau vopsele acrilice.)

Sursa: Ghidul îndeletnicirii de a picta pe sticlă de pe http://3dy.ro

| VivianaVivi a răspuns:

Cele mai bune pentru pictura pe sticla sunt culorile acrilice, crede-ma. Am un prieten care este o scoala de arta, in Brasov, iar pe sticla picteaza doar cu acrilice.