| OvidiuBuciu a întrebat:

Cu ce sumă se pot vinde cărțile din perioada postbelică/comunistă? Unele sunt de propagandă știu nu prea mult insa altele sunt de la editură muzicală cum ar fi George Zbârcea " Cînd Dunărea era albastră" 1977 care era a 3 a că preț din editura la vremea aceea de 16.50.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca poti intreba de asociatiile care au organizat expozitii publice cu aceasta tema. Stiu ca exista Muzeul comunismului, iar anul trecut la Palas Iasi am vazut o expozitie cu objecte pentru fiecare camera din locuinta: sufragerie, dormitor, bucatarie, baie, camera copilului, plus diverse: un magazin alimentar, o sala de clasa etc. dar nu mai stiu cine a organizat-o, poate gasesc poze.Stiu ca expozitia a fost plimbata prin mai multe orase.

| anonim3247 a răspuns:

Uite așa cauți prețul la cărțile tale și le vinzi pe OLX.
https://www.google.com/......ps?/search

| NumănumescBrBr a răspuns:

Valoarea cărților din perioada postbelică sau comunistă poate varia în funcție de mai mulți factori, cum ar fi:

Starea cărților - cărțile în stare bună sau foarte bună au o valoare mai mare decât cele care sunt deteriorate sau au pagini lipsă.

Raritatea - cărțile rare și dificil de găsit pot avea o valoare mai mare decât cele care sunt disponibile în mod obișnuit.

Subiectul cărților - cărțile cu subiecte populare sau relevante pentru perioada respectivă pot avea o valoare mai mare.

Autorii - cărțile scrise de autori renumiți pot avea o valoare mai mare.

Pentru a determina valoarea cărților, este important să căutați mai întâi cărțile respective pe site-uri de vânzare de cărți vechi sau să contactați librării specializate în vânzarea de cărți rare sau vechi. Acolo veți găsi cărți similare și prețurile la care sunt vândute. În plus, puteți consulta și un expert în domeniu pentru o evaluare mai precisă a valorii cărților dumneavoastră.