| GoodLuck10 a întrebat:

Cum era in perioada comunista? happy

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Era si bine, era si rau. Ca si astazi. Dar era mai multa dreptate ca astazi. Fiecare om avea dreptul la un loc de munca si la un salariu decent si dupa importanta muncii. Am cunoscut un sofer care muncea la canal cu sotia pe masina de 100 de tone. Castigau 10-11 mii lei pe luna de fiecare. Eu aveam atunci 2 mii si ceva. Deci, muncitorii care faceau productia si aduceau bani tarii erau platiti bine. Taranii erau platiti rau. Primeau 5-10 lei pe zi la CAP (Cooperativa Agricola de Productie) si cateva kilograme de produse. Totusi cu ce munceau puteau sa tina o vaca, cateva oi, pasari, porci, etc. Din vanzarea produselor isi permiteau sa-si tina copii la oras, la scoli. Acum un taran n-ar fi in stare sa tina nimic daca nu ocoleste legea.
Pe atunci un salariu de 2000 lei era slariul cel mai mic dar puteai sa traiesti cu ei. Masa la o cantina era 3-4 lei seara si dimineata si 5-7 pranzul. Deci cu cateva sute de lei aveai masa asigurata pentru o persoana. Intretinerea la bloc mai era 2-3 sute lei si curentul era 50 de bani Kw.
Singura parte nasoala era ca nu prea gaseai nimic prin magazine (in ultimii 6-8 ani). Painea, ouale, untul, uleiul, zaharul erau pe ratie. Culmea este ca painea era 600 grame pe zi si acum daca cumpar o paine de 400 grame mancam (eu si sotia) o zi si jumatate.
Acuma nu ne plangem. Atunci ne plangeam. Mai era arestat cate un individ ca a cartit impotriva partidului si a conducatorului, dar eu pot sa-ti spun o gramada de bancuri de pe vremea aceea si le spuneam intre noi. Nu ne-a arestat nimeni. In sud si in Bucuresti era mai rau ca se parau intre ei, intr-o veselie. Aici in Ardeal n-a fost asa rau. Eu traiam intr-un oras mic si nu mi-a lipsit nimic. Cei ce traiau in orase mare se plangeau de lipsuri dar din cauza prostiei lor. Stateau la cozi ore intregi sa aiba congelatorul cu 5 sertare, plin. Strangeau ca harciogii aia care aveau pensionari in familie. Altii nu mai ajungeau. Acum? Cu un salariu de 600 lei ce dracu' sa faci mai intai? Eu am noroc ca am pensie si pe langa mai lucrez. De asta au fugit toti tinerii in strainatate.

13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Priveste numai inainte!

| CrazyTeenager a răspuns:

N-ai vrea sa stii.

| RAY a răspuns:

Nu poti compara 2 rele orice epoca a avut si rele si bune, din pacate Romania traieste in trecut si viseaza la viitor si nu face nimic in prezent

| Doub a răspuns:

Pai avand in vedere ca a fost un regim totalitar, nu foarte bine.Iti incalcau dreptul la libera exprimare, presa era cenzurata, era infiintata o politie secreta care controla populatia.

| RAY a răspuns (pentru Doub):

De parca acuma ai putea sa te exprimi si daca cine te baga in seama faza cu sistemul si acuma e la fel

| Doub a răspuns (pentru RAY):

Diferenta e ca pe vremea aia daca ziceai ceva rau de partidul comunist erai bagat la inchisoare.Acum poti sa iti exprimi parerea. Ca nimeni nu ia in considerare ce spui si ca nu esti bagat in seama asta e partea a doua!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Doub):

Nu agreez sistemul comunist, este un sistem politic pentru oamenii puturosi si prosti (adica marea majoritate). Nimic nu poate fi mai bine pentru un cetatean decat sa i se spuna ce sa faca si sa primeasca bani si un acoperisi deasupra capului in schimbu asta. Comunismul oferea niste privilegii foarte importante: dreptul la munca si dreptul la o casa (drepturi care acum au disparut, nu mai este dreptul tau din nastrere sa ai siguranta zilei de maine). Acum, daca nu iti gasesti un loc de munca si nu stii sa faci nimic mori de foame in canal. In schimb, daca esti baiat destept si stii sa te orientezi, ai tot ce-ti trebuie. Democratia (venita la pachet cu capitalismul) pune accent pe valoarea individuala (nu pe cea colectiva) si face diferente intre oameni. D-aia unii au si altii nu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ce mai conteaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte era "toti pentru unul" si "unul pentru toti". Toata lumea avea salar, loc de munca. Cenzura era tocmai pentru a nu intra virusi in sistem. Multi spun ca inainte era rau, dar datorita datoeiei externe a RSR, care exact cand l-au asasinat pe Ceausescu era achitata. Urma cu adevarat epoca de aur, Romania era o tara foarte bogata din punct de vedere a resusrselor naturale si a fortei de munca.Cred ca azi, putini ne ajungeau. Fara misto, toate erau la ratie dar datorita datoriei externe.Azi suntem si datori si nici nu poti pune un ban la CEC, ceea ce inainte orice om avea cel putin cateva sute de lei la pastrare.toata lumea avea de munca si era mult mai bine.Nu exista bagabontaj in randul tinerilor, drog si altceva, ceeea ce azi vezi la tot pasul.Libera exprimare? Du-te-n? Asta se pedepsea vericu, era adevarata educatie cu nuielusa la scoala.priveste azi intrebari pe TPU, cum ca daca il accepta la nu stiu ce liceu sau mai stiu eu ce cu nota scazuta la purtare.Stii de ce i sa scazut nota? Din cauza liberei exprimari.Niste drepturi total aiurea intelese.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal că ai părerea asta, dar dacă în țară era o democrație corectă nu cred că îți mai plăcea așa de mult comunismul.Era greu atunci, e aproape imposibil să-ți placă cum conduce un partid extremist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Ai dreptate, in '89 eram inca de liceu si inca depindeam de parinti care rupeau din ratia lor de jumatae de paine uscata ca piatra. Insa imediat dupa liceu, am avut un loc de munca mai bine sau mai prost platit dar era. Democratia inca din start a fost una falsa.La doi ani de angajare au si "privatizat" fabrica. A venit grecul cu muncitorii lui din Grecia si noi am fost dati in somaj. Ca peste tot, chiar daca era o democratie corecta tot ne paste acaeasta criza mondiala. In fine.

| IFlorin97 a răspuns:

Intreabai pe parinti tai!

| andreea1133333 a răspuns:

Urat¡!¡!¡:-)