| Cristina1997 a întrebat:

Cum pot verifica daca ceva e din argint, dar acasa?

Răspuns Câştigător
| Loredana_5493 a răspuns:

Pai daca rugineste la apa in timp inseamna ca-i tinichea,daca nu, inseamna ca este argint, eu stiu fiindca am o bratara de aur dar cre ca e la fel...Mai am un lant tot asa, am meres la plaja si mi-am dat seama ca bratara era din aur si lantul tinichea. Daca e greu atunci priveste-l foarte atent si poti sa-ti dai seama daca este tinichea sau argint. Sper ca te-m ajutat si bafta.

| StoneMania a răspuns (pentru Loredana_5493):

Buna. Pe piata exista o solutie "Reactiv acid pentru testare argint". Cumperi o sticluta si poti testa oricand daca ai dubii. Din pacate pe piata se fac multe falsuri. Metodele cu magnetul, peretele etc sunt doar mituri.

9 răspunsuri:
| anncky a răspuns:

Poti sa il bagi pentru mai mult timp in apa si sa vezi daca rugineste happy

| StartingANewLife a răspuns:

Nu doar argintul lasa urme gri pe var... am "scris" cu cheia intregi povesti de dragoste pe peretii scarii blocului si crede-ma, cheia nu e din argint

| LadyInBlack a răspuns:

Baga-l in otet sau in apa, verifica daca are 925-ul inscris pe el sau vezi daca lasa urme gri pe var fara sa zgarie.

| LadyInBlack a răspuns:

@StartingANewLife : Dar cheia ta a zgariat peretele. happy Deci fii mai atenta pe viitor la ce citesti pentru ca eu am mentionat clar ca nu trebuie sa zgarie atunci cand lasa urme.

| Veverita a răspuns:

Daca are stanta aia cu 925 sau probeaza-l pe perete daca lasa o urma gri pe var fara sa zgarie inseamna ca e argint.

| Danoninooo a răspuns:

Dacă este de argint, pe spatele brăţării sau ce ai tu, scrie un număr. Uită-te dacă scrie ceva! Dacă nu, este tinichea! Succes! Pupici.

| Angelique a răspuns:

Incearca sa desenezi pe perete si daca se vede atunci este din argintwinking

| kokkaina a răspuns:

Vezi daca scrie pe perete exact ca un creion, atunci e din argint!