| Deea299 a întrebat:

Daca am 13 ani si îmi doresc sa merg la canto, dar nu am mai facut muzica vreodata este prea tarziu sa îmi dezvolt vocea? Nu am o voce foarte rea, e acceptabilă dar nu recunosc bine notele daca le va canta profa la pian, asta ar însemna ca mi-ar trebui ore si de pian? Totusi intru in a 7a și nu voi avea timp foarte mult pentru atatea ore, dar as vrea un sfat și un sfat îndrumător spre canto sa fie in Lugoj

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Costel Busuioc a uimit Spania cu vocea sa de om de canto la 34 de ani. Nu facuse cursuri de specialitate.

| sierra1 a răspuns:

Profa ta de muzică, ce zice depre treaba asta, doar ea te-a auzit ce-ți poate laringele

| sammie a răspuns:

Niciodată nu e prea târziu!winking

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Recomandari nu as putea sa îți fac pentru ca nu ma pasionează canto și suntem din locuri diferite, dar cred ca exista cursuri și online și videoclipuri pe YouTube.
Revenind la întrebarea cu nr 1 : Nimeni nu s-a născut cu vocea minunata asa ci prin munca, persoane care nu au făcut muzica și nu au avut pic de talent muzical, prin munca și exersare le au dobândit.
Totul depinde doar de tine, bineînțeles de susținerea părinților și evident și de profesoara la care vei merge.
La școală nu v au învățat despre recunoașterea acestor note?, încearcă sa pui întrebări și acolo.
Ps: Nu lasa pe nimeni sa îți distrugă visele, atâta timp cât sunt realiste și nu fac rău nimănui sunt perfecte.
Ca și acesta, intr o zi o sa ajungi la nivelul la care îți propui, asta dacă crezi în tine și ai ambiția și timpul necesar pe care sa îl acorzi pasiunii.

| Parakeets a răspuns:

Https://anunturi-meditatii.ro/canto?oras=lugoj

https://www.facebook.com/filaretbarbulugoj

Asta am găsit pe net. :)

Sper să-ți fie de folos.

Clar, trebuie să o faci, dacă asta simți că vrei. Târziu nu e niciodată. :) Evident că acum nu și toți care au început ceva mai târziu au și făcut performanță în muzică, sunt și exemple care au început de la 5 ani și tot nu au ajuns mari pe scena muzicală, muzica oricât de dulce ar părea ea, industria în sine e și destul de a dracu. Adică degeaba ai tu voce faină dacă nu ești și în tiparul mediei. Înțelegi ce vreau să spun. Sau la fel dacă nu ai și manageri buni apoi (care costă și ăia bani) și nu știi să te vinzi măcar tu. Însă tu te poți apuca sub formă de hobby, iar dacă e să fie muzica a ta, a ta va fi. Dacă nu, ceea ce al tău te va găsi. :) Însă clar trebuie să te ocupi de visele tale. Dacă nu tu, atunci cine? Poate vei avea buzunarul mai gol, dar vei avea sufletul împlinit că ai făcut ceva ce adori tu.
Ți-am zis doar să nu disperi în cazul în care nu ajungi cântăreață profesionistă. Aia e, găsești alt job la care să te simți împlinită și în schimb, în timpul liber nu renunți nicicând la hobby-ul tău. :)
Spor și succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Ganderoaica a răspuns:

Iti trebuie ureche muzicală daca le va canta profa ta la pian, ureche muzicală care se cultivă in ziua de azi pe toate contextele audio, facile oricărui om contemporan (rețelele de socializare, radio, posturi de televiziune ș.a.m.d.). Dacă nu e afectată vocea de faptul că ești la pubertate și profa iti spune ca e ok sa canti, foarte bine! Nu e niciodată târziu la vârsta asta, fiindcă la 18 ani vocea se maturizează și la nivel perceptual; la 18 ani se pot diferenția vocile feminine de cele masculine... Cu notele nu e bai, ca poti invata sa le recunosti ori autodidact, ori cu un profesor de TSD (Teorie-Solfegiu-Dicteu). Inscrierile se pot face anul viitor scolar la scolile de muzică; voi la Lugoj aveți Scoala de Muzica "Filaret Barbu" Lugoj.