| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar trebui sa descrieti in 10 cuvinte Romania, care ar fi acelea?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Tara mea natala pe care o iubesc orice ar fi!

15 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

O tara unica, arhaica cu peisaje superbe, munti, saracie, coruptie.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Suntem tristi de ce se-ntampla in ea, dar este o tara minunata!

daniela
| daniela a răspuns:

Frumusete, traditie, iresponsabilitate, mizerie, saracie, coruptie, caini vagabonzi si drumuri proaste (. cred ca ajunge) si totusi atunci cand sunt plecata mai mult de 2 saptamani imi e dor de ea

eileen
| eileen a răspuns:

O tara complexa, de la cersetori la castele, traditie, natura.

| anonim a răspuns:

Romania-lacrimi si durere.

| J7anine a răspuns:

...care este! hai Romania!

| J7anine a răspuns:

Din ce mai circula pe mailuri...
Romanii sunt obsedati. De diferite lucruri... Asta n-ar o problema daca aceste obsesii ar fi constructive. Uite, japonezii sunt obsedati de electronica si au ajuns unde au ajuns. Francezii sunt nespalati dar au nasuri fine si sunt obsedati de parfumuri. Si uite unde au ajuns. Si exemplele ar putea continua.
Din nefericire, la noi obsesiile nu sunt de natura colectiva.Adica, desi romanii impartasesc cam aceleasi obsesii, ele sunt profund egoiste si privesc fericirea personala chiar in detrimentul tuturor celorlalti.
TOP 10 OBSESII ROMANESTI
1. Obsesia cu "casa pe pamant".
Toata lumea si-ar da 20 de ani din viata ca sa aiba casa pe pamant.
Nu conteaza ca vei sta ORE IN SIR in trafic!
Nu conteaza nimic! Casa pe pamant sa fie!

2. Obsesia televizorului.
Romanul e devorator de televiziune.
S-au facut niste cercetari si cica noi am fi cam cei mai avizi din Europa.
Adica ne uitam cel mai mult la televizor. Si, asta
e geniala, avem cele mai multe televiziuni!
Mi se pare fascinant ca romanul este "europeanul" cel mai telespectator avand in vedere ca in Romania sunt, cu cateva exceptii, cele mai imbecile si mai de prost-gust productii!
3. Obsesia Coelho.
Daca n-ai citit Coelho... n-ai viitor frate!
"Pai am citit Dostoievski, Tolstoi, Salinger,
Marin Preda, Nichita Stanescu..."
"Te pipi pe ei! Citeste Coelho!"

4. Obsesia tzatzelor.
Aproape toti producatorii TV au urmatoarea
obsesie: "Tzatzele aduc rating!"
Si stiti ce e misto! Ca de cativa ani incoace s-a
dovedit a fi complet fals.
Oamenii au la dispozitie internetul pentru femei.
Dai un click si gata! Cine dracu' mai asteapta
emisiunea cu "Mama Natura" ca sa-i
"dea in cap lu' mutu". (scuze Adriane dar asa
e expresia! Daca vrei schimbam: "sa'i dea in cap
lu' Chivu")

5. Obsesia messenger.
Asta e, totusi, un fenomen global.
Pai daca a ajuns mama sa-mi dea buzz si sa-mi
reproseze ca stau pe invisible...

6. Obsesia haiduceasca.
Dupa o sticla-doua de vin si cel mai prapadit
roman devine haiduc la orice nunta.
Fura mireasa, cere rascumparari... Si dup-aia,
haiducia maxima.
"Pusca si cureaua lataaaaaa...".
Apoi recunoaste ca e impotent:
"Ce barbat AM FOST odataaaaa..."

7. Obsesia auto.
In Romaniaexista cea mai dinamica piata auto.
Punct.
Pe strazile noastre exista masini cum n-au vazut
nic parizienii, nici londonezii... Punct.

8. Obsesia carnii din congelator.
Cu toate ca au trecut 20 de ani de cand gasesti
sute de feluri de carne si la 4 dimineata, romanul inca isi
mai incarca pana la refuz congelatorul.
Sa fie acolo... Cine stie...

9. Obsesia celulara.
Pentru roman, telefonul mobil reprezinta un statement.
Am vazut vanzatoare in magazinul Titan care aveau
telefon de 3 ori mai scump ca al meu, desi eu poate castig de 30 de ori mai mult.
Asta e un mare mister.
Cum ajunge un om cu salariu de 10 milioane sa aib un mobil de 20 de milioane?
Si sa dea beep cu el!

10. Obsesia "daca ala nu face, de ce sa fac eu?".
Asta de obicei e completata si cu o doza de mandrie:
"Ce? Sunt mai prost?!"

DA!

| dulcika a răspuns:

ROMANIA... tara noastra, patria noastra...winking ea asa ca infatisare este frumoasa..., dar cand te uiti la oamenii care traiesc in ea si de faptele p care le fac prin tari straine si chiar la noi in tara?(violuri, crime...etc.) orkm ar fi ea nu as pleca capul sa spun cuiva ca sunt ROMANCA happy

| pms a răspuns:

Mizerie, prostie, frumusete nedescoperita, meleaguri neexploatate, lipsa de bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mizerie, saracie, spaga, minciuna, incorectitudine, pile, caini vagabonzi, boschetari, drumuri rele,"Daca mai era ceva adaugati voi cu siguranta mai gasiti"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pff cele mai frumoase cuvinte din lume sunt adresate pentru ROMANIA.
orikt ar fi ea de rea(lumea) tot romani suntem si trebuie sa ne mandrim cu asta
HAI ROMANIA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pesimism inocenta zambet culoare natura credinta distractie familie cultura literatura istorie traditie prieteni prostie desteptaciune iresponsabilitate coruptie(....asta e valabila peste tot) nepatriotism minciuna trenduri(care se schimba de la o zi la asta) invatzamant(ar putea fi destul de bun) bogatie naturala arta caini vagabonzi drumuri rele ....shi multe altele....shtiu ca am depashit nr de cuvinte dar ..principalele 10 sunt primele 10big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O tara cu multe lucruri extrem de frumoase!
apoi vine saraciastraight face... mizeria ...strazi defecte...caini vagabonti...lipsa de cultura... unii sunt aatat de prosti de .nici nu stiu cum ii cheama...schimbarea prea deasa a legilor .care duce uneori la confuziestraight face... dar tot Romania are traditii de peste ani:X...si sunt foarte multe lucruri nedescoperite ...superbe:X...
avem multe masini de te uiti ca prostu la cat sunt de scumpe ...numa la noi in Romania vezi numaai masini tunate... dar in fine ...Romania este o tara foarte frumoasa... dar foarte saracastraight face...ma intreb ce o sa se intample in 2012 cand o sa trecem si noi la Euro... o sa avem salarii de 200E...hmm...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romania este tara minunata si sunt mandra ca locuiesc aici!

| stefy_4690 a răspuns:

Pesimism inocenta zambet culoare natura credinta distractie familie cultura literatura istorie traditie prieteni prostie desteptaciune iresponsabilitate coruptie(...asta e valabila peste tot) nepatriotism minciuna trenduri(care se schimba de la o zi la asta) invatamant(ar putea fi destul de bun) bogatie naturala arta caini vagabonzi drumuri rele ...si multe altele...stiu ca am depashit nr de cuvinte dar .principalele 10 sunt primele 10big grin