| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati recomanda unui strain trei obiective culturale din Romania, care ar fi acelea si de ce?

Răspuns Câştigător
| larapopa a răspuns:

In primul rand Manastirile din Nordul Moldovei, pentru ca sunt adevarate capodopere. Biserica Neagra, pentru stilul ei gotic si pentru orga ei, cea mai mare din Europa. Casa Poporului, pentru ca este, ca marime, a doua cladire din lume, dupa Pentagon.

7 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Ruinele dacice de la sarmizegetusa pentru ca reprezinta o parte din radacinele adanci ale stramosilor nostri...palatul culturii din iasi - aici nu cred ca mai e nevoie de comentariu...si muzeul brukenthal din sibiu - cei care l-au vizitat inteleg de ce...

| selef a răspuns:

Cimitirul din Sapanta (ar avea mult de citit), Canalulu Dunare-marea Neagra (au lucrat multi intelectuali la el) si Insula mare a Brailei (este multa cultura acolo).

| claudiarebecca a răspuns:

Dpdv cultural cred ca iasi-ul e cel mai tare. oricum orasul e numit si capitala culturala a romaniei - ma refer pe termen lung, desi sibiu a fost capitala culturala europeana in 2007 impreuna cu luxemburg...

| vololo a răspuns:

BISERICA NEAGRA
PELESUL
MUZEUL AURULUI

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biserica Neagra din Brasov, pentru ca e cea mai mare constructie in stil gotic avand cea mai mare orga din Europa; La Brad, Muzeul Aurului deoarece e unic in Europa si Cetatile sasesti ce inconjoara Sibiul, unice in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Muzeul Brukentahl - pentru averea culturala care se gaseste acolo
Casa Poporului - totusi cea mai voluminoasa cladire din lume si una dintre singurele 3 vizibile din satelit
Castelul Peles - din care personal apreciez f mult sala armelor

| Medeea09 a răspuns:

3 obiective culturale din Romania... cam greu de spus :
Manastirile din Moldova
Palatul Culturii din Iasi
si Palatul Roznovanu din iasi(actual primaria)astea daca face o plimbare si se cazeaza in iasi si nu numai mie una imi plac enorm