| TheBlackCrystal a întrebat:

Dau funda la cel care mi le da corect primul! Cine imi poate da definitia la diftong triftond si hiat pentru ca maine am trza la romana si nu mai gasesc definitiile ca sa le repet.PLZZZZ am nevoie de ele urgent!

Răspuns Câştigător
| RazzyFUnik a răspuns:

DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.

TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. Triftongii sunt de două feluri:
-progresivi, atunci când semivocalele preced vocala: ari-pioa-ră: cre-ioa-ne: i-ni-mioa-ră

- centraţi, atunci când semivocalele încadrează vocala: le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau

HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite:
du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un

6 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Buna!
Diftongul-este grupul format dintr-o vocala si o semivocala pronuntate in aceeasi silaba
EXP: caine cai-ne
ai-diftong
TRIFTONGUL-este grupul de sunete format dintr-o vocala si 2 semivocale pronuntate in aceeasi silaba
EXP: ursoaica ur-soai- ca
oai-triftong; deoarece a vocala; o, i semivocale
HIAT: 2 vocale alaturate despartite in silabe diferite EXP: alee EXP: a-le-e
e-e = hiat

| Alexashadow a răspuns:

Diftongul este grupul de sunete format dintr-o vocala si o semivocala pronuntate in aceeasi silaba.
Triftongul este grupul de sunete format dintr-o vocala si doua semivocale pronuntate in aceeasi silaba.
Hiatul este grupul de sunete format din doua vocale alaturate pronuntate in silabe diferite.
Bafta la teza!

| RaluKkkk a răspuns:

Diftongul=grup de sunete alcatuit dintr-o vocala si o semivocala care se rostesc in aceeasi silaba

Ex: floa-re
diftong; oa

triftongul=grup de suneta alcatuit dintr-o vocala si doua semivocale rostite in aceeasi silaba
Ex: lu-poai-ca
diftong: oai
Observatii: Dupa grupurile ce ci ge gi che chi ghe ghi nu avem diftong sau triftong care sa inceapa cu i sau e
Ex: un-ghi-e

Hiatul apare intre doua vocale alaturate, care fac parte din silabe diferite
Ex: a-le-e

Bafta la teza!

| vladut7373 a răspuns:

Diftonul : este cu doua vocale in aceeasi silaba, trifton este cu trei vocale in aceeasi silaba si hiat sunt 2 vocale in silabe diferite

| bostoaica a răspuns:

DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.

Diftongul poate fi:
*urcător (ascendent), atunci când este alcătuit din semivocală + vocală:
iar-nă; broas-că; deal; soa-re; pia-tră

TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. Triftongii sunt de două feluri:
-progresivi, atunci când semivocalele preced vocala: ari-pioa-ră: cre-ioa-ne: i-ni-mioa-ră

- centraţi, atunci când semivocalele încadrează vocala: le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau

Atenţie!
Triftongul se poate constitui din trei sunete alăturate, aparţinând unor cuvinte diferite, dar pronunţate împreună, în aceeaşi silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima.
şi-au spus; mi-ai dat; ne-au adus

HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite:
du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un

| InSaK1D a răspuns:

Diftongul sunt doua vocale alaturate in aceias silaba triftongul trei vocale alaturate in aceias silaba iar iatul doua vocale alaturate fata in fata in silabe diferitehappy