| WikiWikiBOY a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor pentru olimpiada la romana big grin Deci am nevoie de un hiat si un diftong dintr-o poezie, mai exact poezia,, Ma rog" de Grigore Vieru. Dau funda? big grin

Răspuns Câştigător
| deutza_2137 a răspuns:

Buna. Ce coincidenta chiar ieri am invatat la romana hiatul si diftongullaughing. ok.deci diftongul:este grupul de sunete care ceste alc. dintr-o vocala si-o semivocala rostite in aceeasi silaba.>din poezie:ploaie diftong:ie(i este vocala si e este semivocala). Hiatul este situatia in care doua vocale stau una langa cealalalta, dar rostite in silabe diferite.> fiinta=fi(hiat)in-ta. deci cand scrii sa zicem poezie desparti in zilabe po-ie-zi-e (intre silaba po-ie pe liniuta aia scrii h) eu ti-am dat raspunsuri corecte.ieri am invatat lectia! Succes!

2 răspunsuri:
| WikiWikiBOY explică:

Nu's corecte laughing poezie nu poezie si apropo ieri am invatat si noi hiatul. ne-a dat aia pentru olimpiada cu o zi inainte de ziua cand am invatat hiatul, diftongul, triftongul big grinbig grinbig grin Mersi totusi de raspuns dar nu iti dau funda tongue