| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! spuneti-mi o metoda prin care pot invata mai repede o lectie sau niste definitii sau formule...etc!

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Orice vrei sa inveti, teorie sau formule, nu poti decat cu creionul in mana si foaia de hartie in fata, stand pe scaun la masa de studiu, deconectata de la PC sau telefon mobil, fix, poate doar cu un fond muzical foarte incet si concentrata numai a ceea ce vrei sa faci. Absolut tot ce citesti, incearca sa pui pe hartie, neaparat si titlul lectiei/ sunt persoane care stiu lectia foarte bine, dar habar nu au titlul ei/, repeta chiar si cu voce tare, ca si cum te-ar asculta cineva, in final repeta totul, cap-coada cu voce tare, in picioare ca si cum ai preda lectia in fata clasei. Nu rade, vei vedea ce rezultate foarte bune vei obtine.
Bafta si nu uita, nu PC, nu telefon, doar manualul, creionul, foaia de hartie/caietul si concentrare maxima in tot ceea ce faci.

8 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Fiecare are ritmul lui propriu.Imi pare rau, nu te pot ajuta sad

| praf a răspuns:

MaierPaul10 e bunicel raspunsul tau dar trebuie sa precizez un singur lucru, raspunsul tau tine doar de cei care memoreaza prin citire si sunt axati pe memoria viziuala, dar sunt persoane care sunt axate pe memoria auditiva.In primul rand pentru a invata/memora mai repede trebuie sa te concentrez cat mai mult pe invatat fara sa iti zboare gandul la pasarele si fluturasi,iar in al doilea rand poti incerca sa rogi pe cineva sa iti citeasca definitiile/formulele, daca asta nu da nici un rezultat dupa ce ai incercat metoda lu' MaierPaul10, poti incerca sa copiezi scriind de 2-3 ori formula/definitia concentrandu-te la ce scrii, iar apoi mai incerci de 2-3 ori fara sa te uiti la tipar,scriind definitia/formula din minte exact cum iti aduci aminte,la sfarsit uitatandu-te sa vezi unde ai gresithappyeu unul am memorie auditiva si vizuala buna,adica eram atent in clasa si acasa nici nu deschideam cartea, dar bineinteles pentru asta ai nevoie de un profesor care sa te faca sa fii atent la el cu drag nu din obligatiehappy, sper sa te ajute raspunsul meu

| PatyKan a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ceea ce citesti, sa faci legturi intre ceea ce inveti acum si ce ai invatat inainte... Sa nu inveti totul mecanic, doar cand e necesar.
Incearca cu scheme, idei principale, cuvinte cheie...lucruri de genul asta.
Apoi trebuie sa iei in considerare cum esti: daca inveti din explicatiile profesorului sau retii mai bine informatia vorbita [ e stilul auditiv], daca iti e mai usor cand citesti materialul ce il ai de memorat sau il rescrii [e stilul vizual]... si sa te folosesti de asta. De asemenea ai nevoie de liniste. happy

| Spitz10 a răspuns:

Chestia asta cu invatatul nu este usoara.Ca sa inveti niste cuvinte la franceza engleza sau din astea le citesti de cateva ori apoi pui mana pe raspunsuri si vezi daca stii, si apoi tot repeti asa pana inveti.Pentu o definitie citesti de cateva ori definitia si apoi inchizi cartea punand un creion la pagina la care e lectia.Si tot asa. Apoi vei sti.Sau,daca vrei sa fie mai usor ia niste pastile de meorie de la farmacie.Plzzz funda.

| andrei50497 a răspuns:

Incearca sa scrii lectia/formula pe care o ai de invatat si apoi sa rezolvi exercitiile din manual care sunt de dificultate mai redusa.

| IuliutzàThà a răspuns:

Eu de obicei copiez totul pe mana stanga. big grin

| ragemvp a răspuns:

Inregistreazate pe telefon in timp ce spui lectia si apoi asculta-te. iti intra in cap inainte sa-ti dai seama.

| LifeIsGame a răspuns:

Invata pe ''versuri'' adica de exemplu daca ai o lectie la istorie si e de o pagina invata primul alineat apoi al doilea si dupa ce il inveti pe al doilea repeta-le pe amandoua.Cu pastilele nu prea sunt incantat.Incearca si asa mie asa imi merge, inainte nu puteam sa invat nimic si acum asa fac. Funda big grin