| florinbia68 a întrebat:

De ce anume pot atasa o curea care se leaga, la chitara acustica?

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna.
Cureaua ar trebui prevazuta la unul dintre capete cu un siret pe care il vei lega de gatul chitarei, imediat dupa pragus, iar celalalt capat il vei trece prin dopul de la capatul corpului chitarei (situat in partea laterala). Marius Furduescu - www.the-guitar.ro

3 răspunsuri:
| waXonwaXoff a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea.Este cureaua care se tine pe spate pentru a canta din picioare si mai a un fel de curelusa care se pune pe corzi pentru a canta mai sus sau mai joc.Nu e chiar o curea pentru ca e din metal dar se pune pe corzi pentru a canta mai sus sau mai jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sa iti explic dar cred ca pot gasi imagini
http://images7.okr.ro/......00_700.jpg

| florinbia68 explică:

Deaglecs - ma refer la cureaua care se leaga de chitara pentru. a canta in picioare / intrebarea este :"de ce se leaga acea curea, de partea de sus a grifului? "