| qwerty9999 a întrebat:

De ce este important sa se cunoasca cultura unei tari? Si nu numai limba.

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Pentru ca limba e strans legata de cultura tarii respective. E folositor sa cunosti cate ceva din cultura tarilor pe care le vizitezi. Macar daca ar fi doar ca sa te ajute sa nu faci gafe. Ca roman, nu-ti poti permite sa fii incult ca un turist americanhappy
Un ghid de la Castelul Windsor ne povestea ca un turist american a intrebat de ce au construit castelul atat de aproape de aeroportul Heathrow, nu-i deranjeaza zgomotul pe care-l fac avioanele?

8 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Daca facem prate unei natiuni, suntem datori sa ii cunoastem cultura. De ce? Pentru ca toata cultura unei tari alcatuieste tara. Toata cultura noastra formeaza Romania. Ne defineste ca romani fata de alte tari, care la randul lor au cultura lor. Astfel se formeaza o diversitate.

| DakotaRoyse a răspuns:

Pentru că, până la urmă, chiar dacă nu te interesează decât limba, poate vrei să ştii ce popoare au trecut pe acolo, de unde au venit cuvinte noi, de unde au apărut accentele etc.
Pe lângă aspectul ăsta, e important ca să poţi înţelege gândirea şi comportamentul populaţiei, să cunoşti ce au făcut strămoşii oamenilor pe care îi vezi pe stradă happy

Răspuns utilizator avertizat
| pisicutzamik a răspuns:

Pentru a te intelege om cu om!

| vampir004 a răspuns:

Pai,este importanta si istoria acelei tari sau legile ei

| AlleSiAtat a răspuns:

Pai...pentru cultura generala si mda, daca mergi de exemplu in Franta, nu poti sa nu stii chiar nimic despre ea.Adica n-ai unde sa mergi sa vizitezi nici nimic, deoarece nu stii ce poti vedea in tara respectiva.

| Alexandru_Cornaci_1989 a răspuns:

De exemplu la americani sa fii trecut american in acte trebuie sa dai un fel de test sa stii aproape totul despre america si chestii!

| McdonaldsMonkey a răspuns:

Fii mândru că ești român! Nu trebuie să știi detaliat toți anii, dar măcar limba s-o stăpânești.De când cu moda asta cu engleza s-a cam uitat româna laughing. Baftă!