| alexutza_2286 a întrebat:

De ce hitler era rasist?

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Asta suna ceva de genul: "De ce eu m-am nascut alba?"

| elena a răspuns:

Asata suna ceva de genul:
"De ce eu m-am nascut alba?"

| Arthur a răspuns:

Naţionalismul implică inevitabil şi o cantitate oarecare de rasism. Nemţii în special aveau această convingere în special datorită tezei apărute : cea a superioritaţii rasei ariene. Hitler nu a făcut decât să întreţină acest crez şi să-l exacerbeze.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
... că aşa s-a născut!
Pa, pa.

| karellen a răspuns:

Pentru a intelege mai bine cum a ajuns Hitler la convingerile care l-au facut "faimos" poti citi "Viena lui Hitler": http://www.librarie.net/......r-Brigitte

| mistikk a răspuns:

Pentru ac era nazist se considerau superiori in fata evreilor si tiganilor erau omorati d eobicei prin gazare apoi dusi in lagare de concentrare

| Jane a răspuns:

Hitler ura evreii, se pare, pentru ca in copilarie a fost persecutat de un unchi al sau, evreu. Asta ne-a zis profesoara de istorie.

| schlau a răspuns:

In primul rand hitler a fost un geniu(heil Hitler), in al doilea rand evreii sunt ca tiganii la noi( urasc tiganii-si tu ii urasti-si franta si toata lumea) Asa ca avea motive sai extermine.Heil Hitler.Mein Fuhrer!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era rasist pentru ca avea nevoie sa creada ca germania nu a pierdut primul razboi mondial din cauze militare, ci din uneltirile evreilor. Dupa razboi a urmat saracia din tara, adica germania, pentru ca a fost o tara distrusa, somaj, familii destramate, iar el ca orice politicean avea nevoie de un motiv pentru care sa lupte si atunci a ales sa de-a vina pe evrei pentru toate relele din tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Meinfuhrerdany72572 Mai perfect. nu se putea :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heil Hitler