| AnonimFaraPereche a întrebat:

De ce in al- Doilea Razboi Mondial germanii omorau evreii si ii deportau? De ce aveau ceva cu aceasta categorie?

33 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Mein Kampf" este o cate scrisa de Adolf Hitler. In ea vorbeste despre despre ura lui fata de evrei. Nu avem voie sa facem propaganda in privinta aceasta. Avem totusi libertatea de a citi cartea: https://docs.google.com/file/d/0B8A1XwltvJcrbFNiVGdJbUJLUm8/edit Si incepand cu ce-a de-a 2-a jumatate a paginii 36, scrie despre cum a inceput el "relatia" cu evreii.

| Mayar a răspuns:

Pentru ca evreii se inmulteau groaznic de repede si se raspandeau peste tot, incercand sa puna stapanire. Ocupau functii ce nu necesitau prea multa munca, in mare parte bancheri, dinaia de la amanet, etc.

| Superior a răspuns:

Pentru ca Hitler ii considera oameni imperfecti, nedemni de un trai bun. Credea ca rasa germana, in special cea ariana cu par blond si ochii albastri erau rasa perfecta, pura care avea dreptul sa conduca rasele impure si sa le decida destinul.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Superior):

Ce vrea sa spuna acest Benjamin si cine oare a fost el? Sa nu uitam ca Hitler a fost combatant in primul razboi. Daca esti patriot cum reactionezi la evenimentele astea? Oare daca sionistii erau bulgari si nu evrei oare mai avea cineva ceva cu evreii sau cu bulgarii?
https://www.youtube.com/watch?v=pdlEjahpyDk&t=9s

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Exact genul de informatii FALSE pe care le primesti la scoala. Dar eu sunt ala prost si tocilar.
''Chiar şi azi, în şcolile primare superioare, istoria mondială se predă adesea prost. Puţini profesori înţeleg că scopul predării istoriei nu constă în învăţarea unor date şi fapte, că este lipsită de importanţă cunoaşterea exactă de către copil a datei unei bătălii sau a încoronării unui monarh. Nu despre asta e vorba. A învăţa istorie înseamnă a cerceta cauzele care au determinat evenimentele istorice.'' - Adolf Hitler.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Degeaba incerci sa-i destepti cand ei se informeaza de pe Kanal D...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ok, si savantul Nicolae Iorga ( daca n-ai auzit de el, il ai in buzunar), Corneliu Codreanu, profesorul Cuza si atatia intelectuali renumiti, ce aveau cu evreii? Poate Hitler era bolnav psihic, dar ceilalti?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Einstein mai intarzia in jur de o saptamana sau doua plecarea spre America, era mort mai devreme. Hitler era bolnav psihic. Il respect pentru puterea care a obtinut-o dar nu si pentru modul in care a folosit-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ok, Hitler era bolnav psihic. Dar Iorga, Codreanu, Nichifor Crainic, Radu Gyr sau Mircea Eliade?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Daca tu crezi ca un bolnav psihic putea sa faca ce a facut el.dar asa e cand te informezi de pe site-uri de genul.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce insinuezi aducandu-i in vorba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ei ce aveau cu evreii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Daca nici atat n-ai inteles, nu cred ca are sens sa te mai obosesti sa-mi raspunzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Degeaba le dai filme de astea, nu-s facute de vloggeri renumiti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau de National Geographic, sau de Spielberg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta-i istoria predata la scoala, aici e problema. La scoala aflii ca Hitler era un nebun, bolnav psihic si drogat (chiar daca e posibil sa fi luat amfetamina, in contextul razboiului, poate simtea nevoia), ca Miscarea Legionara era o organizate criminala fascista, iar ca tradatorul Carol al II-lea a facut bine tarii.

Intre Hitler (care e vazut drept un criminal) si Napoleon ( care e vazut drept un erou) e o singura diferenta, Hitler s-a luat de evrei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau mai precis -evreii s-au luat de Germania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Evreii s-au luat cam de toata lumea. Traim si noi ceva de genul in zilele noastre, proteste pentru ''apararea legii'', ia sa lase PSD multinationalele in pace, ba chiar sa le mai scuteasca de niste taxe, apoi sa vedem daca mai iese cineva in strada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Https://www.youtube.com/watch?v=oufqjAIvVEA Sau alta emisiune PLINA de minciuni, minciuni cate am auzit in episodul asta al acestei emisiuni, rar imi este dat sa aud.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuia sa ma intrebi pe mine. Cioroianu e un mare jeg, a mai fost si asistentul lui Boia, ce pretentii ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Astfel de emisiuni date pe postul national...cu atatea dezinformari, n-avem de ce sa mai comentam despre cunostintele celor de mai sus.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nichifor Crainic a fost un ideolog fascist, convertit subit la comunism.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexul99 a răspuns:

Ideologic, nazismul a preferat în permanență primatul acțiunii asupra gândirii. În timp ce se afla în închisoarea Landsberg, (în 1923-1924), Hitler și-a dictat prima parte din „Mein Kampf" (Lupta mea), care a devenit „biblia" național-socialismului german. Alături de programul în 25 de puncte din 1920, lucrarea a reprezentat cadrul de bază al nazismului. Ideile lui Hitler s-au întemeiat pe o concepție rasistă. El considera că omenirea poate fi împărțită pe baza unei ierarhii valorice a raselor și că viața nu reprezintă nimic altceva decât supraviețuirea celor adaptabili. Credea că „darwinismul social" se extinde la lupta între rase, și întocmai cum animalele se luptă pentru hrană și perpetuare, tot așa și în specia umană cei puternici înlătură sângele (caracterele presupus ereditare) celor slabi. „Poporul de stăpâni" („Herrenvolk") era de "rasă ariană", alcătuit fiind din populațiile Europei de Nord. La baza piramidei rasiale Hitler îi plasează pe negri, pe slavi, pe țigani și pe evrei, pentru aceștia din urmă având sentimente de ură exacerbată. Hitler îi socotea pe evrei drept „un cancer ce roade trupul Germaniei", o boală ce trebuie tratată, după cum ilustrează următorul citat din „Mein Kampf":

„Alterarea sângelui și deteriorarea rasei reprezintă singurele cauze care explică declinul civilizațiilor străvechi; niciodată războiul nu a ruinat națiunile, ci pierderea puterii lor de rezistență – caracteristica exclusivă a sângelui raselor pure. În această lume, oricine nu este de origine sănătoasă poate fi considerat pleavă".
După părerea lui Hitler, nu există nici o alternativă realistă la guvernarea dictatorială. Încă din timpul anilor petrecuți la Viena, el considerase democrația parlamentară slabă și ineficientă. Aceasta se opunea tradițiilor istorice germane bazate pe militarism și absolutism și, mai mult, încuraja răspândirea unui rău și mai mare: comunismul.
Cel din urmă element al ideologiei naziste era naționalismul de tip agresiv, care se răspândise ca urmare a condițiilor specifice din Germania ultimilor ani. În opinia multor germani ca și a lui Hitler, Armistițiul din 1918 și Tratatul de la Versailles trebuiau reconsiderate, iar teritoriile pierdute trebuiau retrocedate Germaniei. Dar naționalismul lui Hitler cerea ceva mai mult decât simpla restabilire a frontierelor din 1914. El dorea crearea unui „Reich" care să-i cuprindă pe toți acei membrii ai poporului german ce trăiau dincolo de frontierele Germaniei: germanii austrieci, germanii sudeți, comunitățile germane ce trăiau de-a lungul coastei baltice – toți urmau să fie cuprinși în limitele teritoriale ale noii Germanii. Totuși, țelurile lui Hitler nu se sfârșeau aici. Visa la Germania Mare, o supraputere capabilă să rivalizeze cu Imperiul Britanic și cu Statele Unite. Un asemenea obiectiv nu putea fi atins decât printr-o extindere teritorială de mari proporții. Acesta a fost motivul pentru care Hitler ceruse „Lebensraum" („spațiu vital") pentru Germania. Numai prin cucerirea Poloniei, Ucrainei și Rusiei putea obține Germania sursele de materii prime necesare industriei germane. Inițierea „noii ordini" în Europa de est presupunea în același timp atingerea unui obiectiv important: distrugerea Rusiei, centrul comunismului mondial. El susținea în „Mein Kampf":

„Poporului german trebuie să i se asigure teritoriul necesar existenței sale pe pământ... Oamenii de același sânge trebuie să aparțină unui imperiu (Reich). Poporul german nu are dreptul să se angajeze într-o politică colonială până în clipa în care nu și-a adunat copiii între granițele aceluiași stat. Atunci când teritoriul Reich-ului va cuprinde pe toți germanii și nu-și va mai putea permite să ofere acestora condiții decente de trai, numai atunci se va putea vorbi de dreptul moral, rezultat din nevoile poporului, de a dobândi teritorii străine. Plugul se va transforma în sabie și lacrimile războiului vor deveni pâinea zilnică a generațiilor următoare...
Dreptul la teritoriu devine datorie în cazul în care o mare națiune pare destinată să decadă dacă nu-și extinde posesiunile. Iar acest lucru este cu atât mai adevărat atunci când națiunea în cauză nu este o comunitate mică, negroidă, ci însăși Germania-mamă a tuturor celor care au conferit lumii actuala sa formă culturală. Germania fie va deveni putere mondială, fie va dispărea. Țelul de viitor al politicii noastre externe trebuie să fie o politică îndreptată spre est, care să prevadă teritoriile considerate necesare poporului german."
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Nazism
Alte link-uri interesante :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Germania_Nazist%C4%83
https://www.youtube.com/watch?v=WcEC8UUj5kg
https://www.youtube.com/watch?v=Ab0vm92taOw
https://www.youtube.com/watch?v=ni33yVBx7EI

| Superior a răspuns (pentru Alexul99):

Sa nu uitam ca trebuia sa stii "Bibila" lui inventata ca sa te casatoresti, altfel nu te casatorea pana nu stiai ce se intampla in ea laughing

| Alexul99 a răspuns (pentru Superior):

Se spune ca era bolnav psihic, probabil ca daca nu avea aceasta `boala` si avea o gandire mai logica i-ar fi reusit planurile.
https://www.youtube.com/watch?v=sr_H6kW5GmU

| Superior a răspuns (pentru Alexul99):

Cica el a incercat sa-si invete cainele germana :) Si ca Blondi, cainele lui il influenta in luarea anumitor decizii :) Ba chiar, cand Blondi latra la un alt caine ce era maidanez, Hitler credea ca Blondi la randul e rasa pura si ca si el vrea sa domine :)))) "El a fost foarte mandru de cainele lui, un Ciobanesc German pe nume Blondi. Acesta statea multe ore cu el si il dresa si antrena, e chiar isi intrerupea sedintele cu generalii armatei sale pentru a cainele lui. Astfel generalii si-au dat seama ca daca Blondi era bine si Hitler era mai binedispus, si existau mai multe sanse ca dictatorul sa le asculte sfatul. Daca acest caine nu stia sa-si faca trucurile pe care Hitler i le preda dictatorul devenea ursuz si incapatanat.
"Am avut uneori senzatia ca rezultatul camapaniei din Rusia a depins mai multe de Blondi decat de Hitler", a spus unul dintre ofiteri. - See more at: http://www.kanald.ro/......22375.html

| Alexul99 a răspuns (pentru Superior):

Pe asta chiar nu o stiam, dar stiam de cainele lui.
A aparut chiar si un film de comedie bazat mai mult pe viata personala a lui Hitler, un film foarte bine facut dupa parerea mea la care exista scene amuzante, dar si scene istorice.
Hitler se intoarce se numeste filmul si a fost publicat in 2015.