| DiMoDi a întrebat:

De ce în unele scrieri bisericeşti, numele Isus este scris cu 2 de i (Iisus), iar în altele cu unul singur? E o simplă formă de scriere în limbi diferite sau are vreo semnificaţie aparte?

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Pur si simplu dovada de incultura a unora.

| Lory_2572 a răspuns:

Există şi părerea conform căreia forma Isus ar translitera cuvântul ebraic pentru măgar şi ar trebui evitată din acest motiv. Această idee este, însă, greşită

| DiMoDi explică:

Şi totusi: Cum este corect Iisus sau Isus? şi mai ales, de ce? tongue

| Klara a răspuns:

Nupz, nu inseamna magar.
Magar, in ebraica se zice "hamor"
Isus nu inseamna magar rolling on the floor))

| fevrier a răspuns:

Cum zice profesoara de religie când dictează "Iisus cu 2 de i".
Iisus, deci.

| alexam a răspuns:

Iisus se scrie corect, deoare cu un singur i se traduce magar. Nu cred ca e pacat sa scrii Isus, deoarece cand eram mica scriam asa, si apoi s-a schimbat, s-a zis ca trebuie cu 2 ii! That's all!

| Andreea_8014 a răspuns:

La ortodocsi se scrie IISUS
La catolici Isus
Iar pt.noi ortodocsi este pacat sa scriem cu un singur I

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect este Iisus, deoarece Isus cu un "I" inseamna magar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai dimodi cu ointrebare asa de nevinovata cite afirmatii pline de cult ai achizitionat...