| barbaruba a întrebat:

De ce le este oamenilor asa greu si asa frica sa inteleaga ca nu exista Dumnezeu? De ce nu se multumesc oamenii cu singura si trecatoarea viata care le-a fost data? De ce trebuie sa isi faca iluzii de eternitate? De ce nu realizeaza ca tot ceea ce sunt -ei- este doar o constiinta plina de frica si teama intr-un corp fragil si acest lucru ii sperie de moarte si de necunoscut (nimic)?

Răspuns Câştigător
| hugin a răspuns:

Asta e cea mai grea intrebare big grin. De ce pai exista cateva miliarde de raspunsuri. Fiecare om are motivul sau, sa creada sau nu in Dumnezeu. Dar recunoaste ca indoctrinarea asta e una foarte buna pentru. unii.

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De ce le este oamenilor asa de greu sa inteleaga ca fiecare individ e unic in esenta si complexitatea sa, ca e liber sa creada si sa gandeasca ce vrea, ca nu e nevoie sa impieteze si sa incerce sa -si impuna credintele si adevarurile personale celorlalti? De ce ar trebui atribuite calificative dispretuitoare celor ce au alta parere? Fie ca sunt religiosi, fie ca nu? Si cu ce ar fi mai prejos un om care spera ca sufletul sau ar supravietui mortii fata de cineva care vede viata ca pe o lumanare ce ajunge la sfarsit si se stinge cand i s-a epuizat sursa de energie? De ce ar fi unii "creiere spala-te"sau altii "suflete pierdute"? ...Controversa e inutila...Pentru ca tu nu stii de ce te-ai nascut, nu stii cine te trimite in viata.Nimeni nu te-a intrebat, nimeni nu ti-a dat sansa sa alegi. Pur si simplu iti dai seama intr-o zi ca te afli in viata...Si apoi deodata, intr-o zi nu mai esti. Iarasi, nimeni nu te-a intrebat.Nu e decizia ta sa te nasti si sa mori; dar ceva se intampla si continua sa se intample...Nicio dacizie nu e a omului...nimeni nu poate spune :eu am hotarat asta! ...EU-l acela poate apartine numai divinului...Persoana care sunt eu crede asta... tu nu... Dar, probabil si tu venerezi ceva, poate natura, poate genetica. Dar orice am venera, e doar un joc. Daca cineva il venereaza pe Dumnezeu si se simte bine mergand la biserica, e dreptul lui si nu vad intrucat altcineva ii judeca credinta... Oricum, esenta suprema nu e in afara ci ininteriorul celui care venereaza.In ce ma priveste, eu cred ca Dumnezeu este insasi existenta, Dumnezeu inseamna"este"Sau Dumnezeu este doar un termen pentru existenta. Existenta nu moare niciodata.Formele vin si pleaca nimic nu e permanent in lumea lor. Dar dincolo de forme si de numele pe care acestea le poarta este Dumnezeu...Si poate ca singura intelepciune valabila aici este tot cea exprimata intr-o veche vorba populara:Traieste tu si lasa-i si pe altii sa traiasca...cu tot cu credintele si sperantele lor, as adauga...Numai bine tuturor.

mira
| mira a răspuns:

Omul este slab si inconjurat se pericole si de neprevazut. Mira

| TipulVerde a răspuns:

Prieteni nici una dintre parti nu are dreptate, pentru ca nu aveti cum sa stiti daca ceea ce credeti e adevarat.
ADEVAR:
Nu avem nici cea mai mica dovada ca exista Dumnezeu.
ADEVAR:
Lipsa dovezilor nu inseamna ca el nu exista, pentru ca din nou nu avem nici cea mai mica dovada ca el nu exista.
Fie ca ne plac surprizele sau nu, vom afla adevarul doar cand vom muri.
Nu-mi plac ateii care incearca sa se laude cu noua lor mentalitate si propavaduiesc cuvantul lor peste tot.
Nu-mi plac religiosii care isi apara dumnezeul lor orbeste si care negand absolut orice in afara de propriile idei sunt cei mai prosti oameni de pe pamant.
Stiti care e supozitia cea mai apropiata de realitate?
Ca este ceva dupa moarte dar acel ceva nu este nimic din ceea ce mintea noastra ar putea nascoci si deci Dumnezeul nici unei religii nu exista. Pentru ca de drept si de fapt Dumnezeu a fost creat de om ca raspuns la necunoscutul mortii.
Nu stim si nu vom stii decat dupa, in rest presupunem si noi, cu totii...

| TipulVerde a răspuns:

Cati oameni lipsiti de orice firicel de creier ca sa nu zic pros*i...

| Lory_2572 a răspuns:

Pe langa ceea ce au spus colegii mei as adauga si faptul ca faci un mare pacat sa-i induci si pe altii in eroare sau sa ii pui pe ganduri. Fa bine si crede in Dzeu...sau tu vrei sa-l vezi? Dar ia spune-mi tu, aerul il vezi? NU...si totusi... EXISTA!

| moonY a răspuns:

Crezi in dzeu pentru ca n'ai puterea sa crezi in tine insuti si atat.si de teama ca ignorandu'l vei fi judecat pentru nesupunere.si astfel iti pierzi locul in rai.

| greg a răspuns:

Dar de unde stii tu ca Dumnezeu nu exista? Eu din tot ce vad si ce aud zic ca e IMPOSIBIL sa nu existe.Sunt dovezi ca exista, sunt miracole. Daca ar fi totul in viata logic s-ar vedea cu ochiul liber orice intamplare din viitor si miracolele ar fi prevazute si n-am mai avea bucurie in suflete pentru ca nu ne-ar surprinde nimic, ne-am pune sperantele intr-un geniu care sa mai scoata o inventie pentru a ne bucura. Tu nu stii ce e bucuria adevarata. Daca nu exista niciun Dumnezeu de ce nu e un om atat de logic incat sa fie supra om? happy ma rog, Doamne ajuta sa-ti gasesti credinta! Bafta

| alma a răspuns:

Buna sa stii ca ma-i pus pe ginduri m-am gindit mult la intrebarea ta si la un moment dat chiar am fost de acord cu tine, DAR am iceput sa respir si ma-intrebat cine ne-a dat aerul, am facut o vizita pe malul marii si am observat ca valurile nu trec mai departe de un hotar, am privit in parc o vrabiuta, cine ii da sa manince oare? m-am intrebat. I MI PARE RAU CA NU POT FI DE ACORD CU TINE DAR DUMNEZEU ESTE CU NOI SI CU TOT CE NE INCONJOARA, DEASEMENEA EXISTA SI FORTA RAULUI DEACEEA SE INTIMPLA MULTE RELE IN ACEASTA LUME. Sper sa-ti schimbi parerea pentru binele tau.bafta

| nustiucine a răspuns:

Pt ca Dumnezeu le umple gaura de incredere pe care o au in ei insisi.pentru ca daca nu sunt siguri pe existenta lor si pe consecintele faptelor lor, trebuie sa fie cineva responsabil pentru succesele si esecurile lor, pentru ca nu sunt in stare sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce sunt...pentru ca ei se considera lipsiti de sens fara dumnezeu, nerealizand faptul ca omul in sine ca specie este un lucru formidabil; ca fiecare gura de aer inspirata e dovada unei evolutii...(de la acvatic la terestru, dezvoltarea unui intreg sistem)(btw lady Lory-se numeste transparenta-de-aia nu se vede-transparenta e un lucru dovedit chimic fizic s. a. m. d.)

| rael a răspuns:

De ce esti asa de sigura pe afirmatiile tale? nu ai cum sa le dovedesti! Si sa stii, e bine sa crezi in ceva, te ajuta sa treci mai usor prin necazuri, si chiar si pentru bucurii simti cateodata nevoia sa multumesti cuiva.
Cred ca esti o persoana f. tanara daca vorbesti asa usor de eternitate, e o perioada cand fiecare credem ca avem viata la picioare si o stapanim, dar din pacate viata ne va impinge incotro va vrea ea, si atunci cred ca oricine simte macar o data nevoia unui sprijin, sprijin pe care trebuie sa-l ceri cuiva.

pupimik
| pupimik a răspuns:

E si vorba aia...Crede si nu cerceta. E la alegerea ta ce crezi si ce nu big grin

| maryana5 a răspuns:

"ADEVARAT ITI SPUN : CA CEI CE NU MA RECUNOSC PE PAMANT NICI EU NU O SA-I RECUNOSC IN CERURI"
presupunem k in ipoteza ta total idioata DUMNEZEU nu exista oh go on... cum s-a creat lumea? prin extraterestrii thinking oww sau chiar acum te uiti pe cer dupa nava mama sa vina sa te ia thinking Ahammm... o persoana inteleapta mi-a spus ca oamenii au framantari ptc. simt nevoia sa fie mai aproape de DUMNEZEU :X. Exista lucruri pe care si medicii, chimistii, fizicienii si oricine vrei u...recunosc la un moment dat ca " Noi am facut ce am putut...restul sa ne incredem intr-o minune de la CEL DE SUS" si dejteptule nu la vecinul de la ult.etaj sau la pilotul avionului! SE REFERA LA DUMNEZEU. AMIN Ohappy

| valsulnorilor a răspuns:

Hristos a inviat!
Imi pare sincer rau ca trebuie sa te dezamagesc prietene dar DUMNEZEU exista, e langa noi si in fiecare din noi.Fricosi si panicati sunt doar cei ce nu cred in DUMNEZEU. Cei ce cred in EL sunt oamneni tari, puternici, curajosi iar cei ce nu cred ca exista Dumnezeu sunt Fricosi, tematori, fragili, speriati de moarte si de necunoscut. Cei ce cred in Dumnezeu Il cunosc pe El si nu exista necunoscuit pentru ei.
Tu ai citit vreo carte religioasa prietene.
Ortodfocsii si catolicii cred in DUMNEZEU, budhistii cred in Budha, musulmanii cred in Alah insa in fiecare din aceste religii nu exista de cat un singur crez care tradus in limba romana inseamna DUMNEZEU ESTE UNUL adica singurul atotputernic, atotdrept, atoate milostiv.
Crede si nu cerceta este o invatatura pentru cei ce cred in DUMNEZEU pentru tine indemnul este cerceteaza iar apoi o sa crezi.Eu sunt ortodox de 37 ani merg la biserica foarte rar insa frica de Dumnezeu nu inseamna frica de necunoscut. Tie de legile din tara noastra iti este frica adica le respecti?
Asta inseamna frica de DUMNEZEU respect fata de tine fata de aproapele tau fata de credinta Crestin Ortodoxa.
frica de DUMNEZEU inseamna sa iti ajuti aproapele si sa il iubesti ca pe tine insati, ura mania, furtul, talharia, omorurile sunt fapte comise de cei ce nu cred in DUMNEZEU si nu respecta cele 10 porunci.
Viata este vesnica prietene insa pentru cei ce cred in DUMNEZEU vesnicia se va trai in Rai iar pentru cei ce nu cred in DUMNEZEU vesnicia se va trai in iad atat pe acest pamant cat si in viata de dincolo.
Daca mai ai nelamuriri sau intrebari nu ezita sa intrebi si iti voi raspunde cu deosebita placere.
Poate ca esti prea tanar, poate ca nu ai primit o educatie religioasa corespunzatoare de la parintii tai, poate ca esti prea plin de bani si de fite, insa banii ca si viata sunt trecatoare dar sufletul este nemuritor si in functie de cum il pregatesti in viata de aici il vei avea in viata de dincolo.
DUMNEZEU sa te ajute, sa te luimineze si sa te aiba in paza SA, sa iti calauzeasca pasii pe cararile cele mai drepte si bine placute LUI, sa iti dea dragoste fata de tine si fata de semenii tai, bunatate, credinta in El, sa iti trimita ingerul pazitor langa tine.
DUMNEZEU sa te ierte!
Asa sa iti ajute DUMNEZEU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dumnezeu nu exista, si eu cred, nu pierd nimic. dar daca nu cred si el exista, am pierdut totul.si faptul ca eu cred in fiinta lui Dumnezeu ma elibereaza de frica. nu mi-e frica de moarte. daca el este, ma eliberat de efectul mortii prin jertfa singurului sau fiu, si prin credinta aceasta mi-a daruit, iertarea, deci si viata vesnica. daca nu este de ce crezi ca ne-am teme? de nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde esti no god?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No Goooooddddd...

| micuta_8485 a răspuns:

In primul rand Dumnezeu exista.de altfel nu ar mai exista lumea si pamantul.

| micuta_8485 a răspuns:

Fii credincios si crede in bunul Dumnezeu.nu fa pacate caci la judecata de apoi....vei fi pedepsit aspru

| arddealu a răspuns:

Cel caruia tu ii negi existenta se foloseste chiar si de un necredincios ca tine pentru a le aduce aminte oamenilor ca trebuie sa se gandeasca si la ce este dupa viata asta trecatoare care tu insuti marturisesti ca ''ti-a fost data'' si mai spui un adevar.este singura ce ti-a fost data pentru ca eternitatea o ai in tine insuti iar unde o sa o petreci depinde de scurta si trecatoarea viata pe care o ai pe pamant.
Dovezi ca Dumnezeu exista sunt destule, ca nu vrea cineva sa le accepte asta-i alta problema.

| barbarubba a răspuns:

Mira: mda asa este happy
nobody: rolling on the floor ce amuzant... hai sa credem ca nu avem nimic de pierdut. nu ne temem de nimic ci de necunoscut...
valsulnorilor:Nu cred ca a inviat dar daca tu zici happy. Nu ma dezamagesti pe mine mai mult de amagesti pe tine.Eu zic ca e invers cu felurile de oameni dar deh... Am citit carti religioase si provin dintr-o familie care mi-a dat o educatie religioasa destul de riguroasa.Normal ca respect legile din tara noastra, de ce nu as face asta? laughing
Ai cam inteles gresit oricum, eu sunt de acord cu o parte din principiile religioase ortodoxe ( o parte ) dar doar atat.Sunt niste metode de spalare a creierului bune in mare, sunt si niste extreme cu care eu nu sunt de acord ( mai bine zis imi vine sa ma tavalesc pe jos cand le aud si cand ma gandesc ca in ziua de azi inca mai sunt oameni care fac ritualuri de genul asta : ).
Tanar as zice ca sunt, plin de bani nu. Fite etc. nu ma intereseaza.Ma bucur ca tu crezi in Dumnezeu si pentru tine cred ca e prea greu sa te mai trezesti la realitate, creierul tau fiind intr. un stadiu prea tarziu ca sa mai poata reveni la normalitate dupa ce a fost spalat atat timp.
Rael: EXACT! este mai usor sa crezi... stiu ca este, este foarte comfortabil. E ca un fel de siguranta asa. Despre eternitate vorbesc usor pentru ca este o notiune fabricata de oameni, si nu toate notiunile fabricate de oameni sunt adevarate si pana imi va demonstra cineva ca exista eternitate eu am dreptate happy.
Tipulverde:Nu incerc sa ma laud, daca ti-am dat impresia asta imi cer scuze.De propovaduit cuvantul sa stii ca data ramai indiferent nu rezolvi absolut nimic.Supozitia ta pot spune ca are mai putine sanse de existenta prin simplul fapt: a existat ceva inainte sa te nasti? ai vreo amintire a ``sufletului`` tau inainte sa te nasti? daca e vesnic e vesnic, daca are inceput are si sfarsit. happy Daca stai si te gandesti cum se formeaza personlitatea unui om si cum incepe sa creada lucruri pe care le ia de-a gata fara sa se gandeasca ca nu au nici o baza, nici o dovada pe care sa le puna, tu zici ca exista ceva dupa in speranta ca nu o sa iti pierzi eu-ul... noi oamenii suntem o rasa foarte egoista si asta din cauza creierului nostru supraponderal... ne iubim pe noi insine foarte mult asa de mult incat nu putem concepe ideea de a nu fi.
micuta:okay dumnezeu exista happy
moony: da... asa e, eu in schimb as fi okay si sa ajung in iad atata timp cat as mai fi constient de mine, prefer o eternitate de chin decat nimic happy, dar nu e asa happy
Lory : hai sa urmam turma mai departe si sa ne tinem gura, vai vai cine stie ce se intampla poate se supara preotu pe noi... aerul il vezi, your argument is invalid happy
pupimik: crezi ca daca oamenii ar fi crezut si nu ar fi cercetat tu ai mai avea internet, calculator si toata tehnologia din jurul tau? big grin