| DracuIa a întrebat:

Sa va explic o chestie, stiati ca de fapt nu exista rau? Adica rau ca o anumita forta?
Nu exista asa ceva.
Exista doar un singur lucru.
Acela e adevarul.
Care se regaseste in toate.
Totusi, exista si fiinte, ca diavolul, care nu le convine adevarul, din cauza, cum am mai zis, caci ei vad binele ca rau si raul ca bine.
Asa suntem si noi, orbi, mincinosi, credem in lucruri rele si in minciuni, ne bazam pe multe neadevaruri, de fapt majoritatea oamenilor habar nu au de ce exista sau daca viata are un scop, si care ar fi acesta...
Insa ce vreau sa zic este ca multi oameni care stiu ca exista diavol sau ceva ei cred intr-o forta negativa si rea.
De fapt oamenii cred mai mult in rau in loc sa vada ca totul este bun, si ca raul e doar o greseala.
Adevarul e in fata ochilor nostri, e simplu, si da, pare foarte modificabil, foarte usor de afectat, de parca iti vine a crede ca e imposibil sa fim perfecti in stadiul realitatii asteia, ca sunt prea multe obiective care ne pot afecta, si astfel lumea renunta in a crede ca se poate si ca exista perfectiunea.
Unii vad perfectiunea intr-un mod gresit ca si cum ar fi ceva plat sau patrat ca intr-un calculator...
Nu mai, perfectiunea in sine e caracterul lui Dumnezeu, care intr-adevar nu poate fi explicat de om in totalitate.
Dar oamenii sunt atat de orbi, si pacaliti, in atatea moduri...
Mai ales in ziua de azi, societatea e facuta sa ne faca sa luam ochii de la partea spirituala.
Oamenii cred mai mult in rau ca forta, decat sa creada in bine,
si ITI VINE SA CREZI? Oamenii cred inconstient in rau ca forta in loc sa creadaca ca BINELE e de fapt forta, adica Domnul.
Iar daca le zici ca exista o forta a binelui adica a perfectiunii care o vedem cu ochii, ITI DAI SEAMA CA TOTI NU CRED, PENTRU CA NU VAD, SI E IN FATA OCHILOR...
Viata in sine e o binecuvantare, si suntem multumitit in mare parte de tot ce avem, daca triam in pestera? Tot multumiti eram, doar ca PACATUL din inima mereu ne va face sa fim nemultumitit, CHIAR DACA LE-AM AVEA PE TOATE, TOT NU AM FI SATUI SI MULTUMITI, TOT NE-AR MAI TREBUI MAI MULTE, NICIODATA NU AM FI MULTUMITI...
Si toate lucrurile GRESITE, SE CAUZEAZA DIN PRICINA PACATULUI INIMII.

Voi realizati ca TOTI OAMENII, CHIAR SI ATEII, SE TEM DE RAU CA FIIND O FORTA?
Serios vorbesc, in adancul fiecaruia exista o frica ascunsa, unii o numesc frica de moarte, altii frica de necunoscut, desi e acelasi lucru.
In loc sa credeti in bine ca fiind forta dreptatii, ca sa aveti pe ce va baza. Cand vi se intampla ceva nedrept sa zici "lasa ca se intoarce roata, sau se va face dreptate" desi nu trebuie sa zici asta, trebuie sa STII, si sa fii SIGUR ca asta se va intampla, insa sa nu iti doresti, daca cineva ti-a facut rau, sa nu iti doresti sa i se intample si lui la fel, caci va fi mai rau, in schimb sa fii sigur ca se va face dreptate atunci cand vei fi neindreptatit. De asta zic, bazati-va pe BINE ca o forta Adica credeti in Dumnezeu, caci el e o forta si e viata si dragostea bunatatea adevarul si dreptatea fiecaruia, caci suntem luati din el facuti dupa chipul si asemanatrea Lui.
Pana la urma care e problema?
ADICA NU VEZI CA TOTUL E BINE,
aaaaa pai stai ca acum vor zice, ce? nu vezi cate lucruri rele sunt in lume?
PAI SI CINE LE FACE MA? DIN CAUZA CUI?
NU DIN CAUZA PACATULUI?
La ce au ajutat oamenii astia de stiinta, daca omul chiar dupa 3 milioane de ani cum pretind ei, TOT ACELEASI GRESELI LE FACEM?
Aceleasi lucruri conduc lumea in umbra:
Pofta Rea si Obsesiva,Mandria,Invidia,Egosimul,Minciuna,Frica,Rusinea ,Mania,Lenea, etc. Sunt aceleasi lucruri, care definesc caracterul rau sau toxic al unei persoane, pe care toti le avem inclusiv cei de la conducere...
Daca oamenii de stiinta se dau asa vezi doamne, de ce nici unul nu a rezolvat aceste luucuri,
PAI CE ZICE UN OM DE SIINTA CAND E VORBA DE PACAT... CA E O BOALA. rolling on the floor)
ASTA E SCUZA TUUROR, pai bine domnle e o boala, dar de ce nu-i gaseste nimeni un leac totusi?
Nu vezi ca asta e boala care ne tine pe toti in deriva, CORUPTIA SI TOATE CELE NUMITE DE EI, SUNT ACELASI LUCRU din interiorul nostru adica PACATUL.
Nu cumva astea tin lumea in deriva?
Nu toti suntem rusinosi,fricosi,invidiosi, mandrii, lenesi, mincinosi etc?
Bai si cand ii aud pe unii cu vorbe de gen " nu incerca sa schimbi caracterul unui om ca nu vei reusi niciodata" pai bine poate nu dar de ce sa nu incerci?
In loc sa INCERCAM SA NE SCHIMBAM CARACTERUL IN A REZOLVA ACEASTA PROBLEMA, CU PACATUL, NOI CE FACEM?
FACEM TELEVIZORUL SI INTERNETUL PENTRU CE? PENTRU ENTERTAIMENT?
SI TOATE LEACURILE SI REZOLVARILE, DAR NICI UNA IN A SCHIMBA ESENTA GANDIRII,
Nu vezi omule nici la TV nici nicaieri sa TE INVETE LUCRURI CA:
Gandeste pentru tine, GANDESTE NU DORMI! Nu mai lasa pe altii sa gandeasca pentru tine, de ce nu gandesti, de ce nu cauti, cercetezi etc? De ce suntem asa dobitoci? NE BAZAM IN CONTINUU PE O VIATA FLASA, Stiind ca in final murim, LEGEM SA TRAIM DOAR PENTRU NOI, DEGEABA, INLOC SA INCERCAM SA SCHIMBAM PE NOI CA OAMENI IN BINE, SA IERTAM, SA IUBIM, NU SA FUGIM DOAR DUPA POFTE TRECATOARE...
Frate adevarul IL AVEM IN FATTA!
Cand o sa fim la judecata asta o sa ne fie zis, ATI AVUT TOTUL IN FATA, VA FOST GREU SA GANDITI PUTIN!
Sa intalegeti lucrurile simplu, v-ati complicat singuri si ati ascultat de INSELATOR, de cel are induce lumea in eroare si in deriva, facandu-ne sa ne despartim cat mai mutl unul de altul, prin pacate.
Diavolul pacaleste lumea in toate modurile posibile, facandu-ne sa gandim complicat si opus realitatii simple.
El cel mai simplu face pe omul bun si sincer sa se teama de cel care e rau si pierdut, prin TEAMA si FRICA SI RUSINE conduce diavolul lumea in general, pe langa Mandrie Invidie si Pofta.
Treziti-va oameni buni! Deschideti-va ochii la realite si la adevar, caci e simplu.
De ce sa nu va bazati pe BINE si sa nu credeti in el, adica in Domnul, caci el e Dreptatea fiecaruia, si a tuturor celor drepti, care iti deschid ochii, mintea si inima la adevar. si realizeaza adevarul simplu ca bunatatea,iertarea, dragostea, si credinta in aproapele sau e cheia fericirii in viata.
De ce sa traiesti in pacat,tristete, si cum vor altii, intr-o societate rea, crezand ca traiesti "liber" stiind ca intr-un final mori si visand ca vei fii multumit? asta e o minciuna!
De ce sa alegi sa traiesti nefericit si neimplinit si in intr-o minciuna, si sa va faceti singuri rau prin poftele desarte ca poftele desarte sexuale, sau carnale,(fumat, baut, mancat etc) care vor disparea toate fiind trecatoare, inloc sa traiti fericiti cu duhul, cu mintea si inima impacati in adevar si fericirea altora, caci pana la urma cand veti murii tot la asta se va ajunge, doar ca atunci realizati cate lucuri bune ati fi putut face dar ati ales sa traiti desart si fals...
Traiti pentru BINELE fiecaruia, nu doar pentru voi insva si credeti in adevar si dreptate si iubire, caci e forta carea ne-a dat viata adica creatorul nostru perfect si vesnic Dumnezeu.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce face iarba din om.

| relian a răspuns:

Nu stiu ce ai vrut sa spui dar sigur numa balarii ai scris laughing binele si rau astea sunt cuvinte doara,oamenii au atribuit unui fenomen,lucru, sau actiune benefica lui, adica care ii convine lui BUN, BINE iar ce nu-i convine sau nu-i este pe plac, sau care iar aduce ceva daune, la numit Rau.Asta e tot.Totu este BUN,ADEVARAT daca ne place,daca ne aduce o stare de bine,in general daca influenteaza organismul in sensul supravietuirii, daca pot sa-i zic asa. Iara daca actiunile aduc prejudicii organismului, normal acele actiuni nu-s Bune si le numic rele, asa si cu adevaru si mincinuna.

Concluzia este ca exista RAU si exista BINE, sunt actiuni care nu tine de nimeni, sau care nu tin de noi si ne pot afecta in bine sau rau.Stai la soare, te prajesti, asta este ceva Rau laughing nu tea pus acolo dzeu sau Diavolu ce spui tu.Soarele nu-i dzeu si nici diavolu,ca daca ar fi atunci sorele ar fi cum anume? Daca te prajesti ca stai la soare,nu inseamna ca e soarele rau, inseamna ca esti tu prost laughing fara soare nu ar mai exista viata, deci soarele e ceva bun, dar sa stii sa-l folosesti.
Vorbesti de boli? Dd ce nu avem leac? Simplu pentru ca ai de invatat, pentru ca omenirea nu isi cunoaste organsimul in totalitate, habar n-avem foarte multe chestii.Nu stim tot nici despre plante dapai despre organsime animale.Boala stii de unde vine? Hai sa iti zic eu de unde, boala vine de la dzeu nu de la diavol nu de la stiu si eu cine.Asata religios vorbind,Eu cum nu-s religios as spune ca bolile vin din incompetenta noastra, bolile apar ca noi am fost buni cu semenii nostri, sau cu cei care aveau probleme.

Ai vazut tu in lumea salbatica animale bolnave? Pai nici no sa vezi, orice individ cu probleme este rapid eliminat, nici nu are timp sa se reproduca, moare in secunda 2 laughing
Ei la oameni care a fost problema? Omu l-a vazut pe X sau pe Y schiop, sau cu mai stiu eu ce defect da? Au zis hai sa il ajutam ca e deal nostru.Iam ajutata pe acesti oameni, plecam la munca, femeile ramaneau in pestera acasa adica laughing astia cu defecte ce faceau? Ppe langa faptul ca i-am ajutata ei ne frecau si femeile laughing si uite asa astia defectii siau transmis defectiunile mai departe laughing de acii vin bolile din faptul ca am vrut sa ajutam dar neam pricopsit cu ce boli avem astazi.Nu el mai descurca nici mencalul laughing ca nu stiu cinjei sau cei ala mencal laughing dar zic si eu.
Deci nu este vorba de dze de diavol, este vorba de actiunile noastre.Si astazi nu exista un control, desi se stie f bine ce se intampla nu luam masuri.Am vazut astazi oameni, dau un ex era o femeie avea vreo 3-4 copii, ramase gravida, i-a zis medicu copilu o sa fie dus, adica autist, ea a zis ca nu face avort ca e religioasa laughing acu copilu bolnav cine are grija de el? Statu bineinteles, cu bani de la noi astia sanatosi care muncim.Eu mama cam saturat frate sa muncesc pentru din astia dusi de acasa cu pluta. Daca as avea eu putere as face curatenie i lumea astalaughing vrei sa faci ceva semenzi hartie,ca nu te pot obliga,semenzi hartie iei droguri,faci copii stiind ca or sa fie bolnavi,daca e ceva tu raspunzi,nu bani de la sta,nu nimic,esti drogat te las sa crapi, ai nascut copil bolnav, desi ti sa zis ai grija de el, nu te ajut cu absolut nimic la sant cu tine laughing cam asta ar trebuie sa fie viitoru omenirii, asta daca vrem sa mai existam ca specie. Daca nu o sa disparem, dar tot din cauza noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru DracuIa):

Asa este nu am inteles eu, dar ce sa-i faci daca eu nu fumez iarba, normal ca nu am cum intelege ce intelegeti voi astia care fumati iarba, vorba lui Inferno laughingstiu te inteleg am avut si eu pe cineva care fuma si vorbea exact ca si tine.Las ca e bine si asa, cineva trebuie sa fumeze si iarba si chimicale, ca de aia ce le fabrica trebuie sa faca si ei un ban, ca nor muri de foame.Dai inainte ca e de bine.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru DracuIa):

Nu este nici o ironie nimic.Chestia e ca tu crezi ca intelegi mai mult decat alti oameni, insa doar tu crezi asta, nu e nimic rau dar adevarul este de fapt altul.
Mesajul tau nu e simplu deloc, ar trebuie sa mai lucrezi la explicatii, sau la a descrie o situatie.Deci numa tu gandesti,restul habar nu avem laughing interesanta chestie.Din cauza asta am spus, de fapt a spus altcineva ca fumezi iarba, asta pentru ca asa gandesc cei care fumeaza iarba si alte chimicale, asa vad ei lumea, asa gandesc ei ca numa ei gandesc restul habar nu au.
Cand faci ceva afirmatii ar fi bine sa si ai ceva dovezi, altfel vorbe oricine le poate arunca pe aici.Chestia la tine este ca arunci vorbe dar asa dea valma, nici tu cred ca nu stii ce voiai sa spui.laughing
Din cauza asta am spus ca fumezi iarba

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Doar a aduna date fara a le compara sau fara a gandi e ca si cum ai baga intr-o camera caramizi fara a le organiza sau aranja.

Nu exista lumina si intuneric in acelasi loc si in acelasi timp dar asta nu inseamna ca nu exista lumina sau ca nu exista intuneric. In unele locuri e intuneric in timp ce in alte locuri e lumina. La modul general existential intunericul nu e absenta luminii asa cum lumina nu e absenta intunericului. Raul nu e absenta binelui si binele nu e absenta raului. La modul general existential o linie stramba nu e absenta liniei drepte. O linie dreapta nu e absenta liniei strambe. In unele locuri exista linie stramba si in alte locuri exista linie dreapta. E irational sa definim un lucru prin absenta unui lucru opus primului lucru. Daca materia e absenta vidului nu inseamna ca vidul nu exista sau ca vidul e nimic. Daca in vid nu e materie nu inseamna ca vidul e nimic sau ca in vid e nimic sau nu inseamna ca materia e nimic. Nu exista "nimic" absolut. Nu exista "zero" absolut. Nu exista "vid" absolut. De exemplu daca vidul cosmic ar fi absolut propulsoarele navetelor spatiale ar fi degeaba adica nu ar propulsa naveta. Ce exista nu inseamna absenta nimicului si nimicul nu inseamna absenta a ceea ce exista. Ceva nu e absenta nimicului si nimicul nu e absenta a ceva. Din bine poate apare rau prin libertate de alegere. Libertatea de alegere a aparut din dragoste sau din Dumnezeu. Nu exista libertate de alegere absoluta. Dumnezeu nu are libertate de alegere absoluta pentru ca daca ar fi asa nu ar mai fi stabil sau nu ar mai fi mereu acelasi. Doar Dumnezeu stie ce inseamna rau si bine la modul absolut. In toate astea exista o referinta adica Dumnezeu. A nu avea o referinta fixa in minte inseamna a fi debusolat sau decalibrat. Dumnezeu e referinta fixa stabila si fara inceput si fara sfarsit. Universul e intr-o permanenta transformare. Fara Dumnezeu care nu se transforma si e mereu acelasi nu am mai intelege nimic si universul nu ar contine nimic stabil pe termen lung care sa poti spune "aia e asa si cealalta asa". Daca un display e dreptunghiular si in secunda doi e patrat nu as putea spune ca e dreptunghiular.

Si da, omenirea se confrunta cu aceleasi probleme de mii de ani: mandrie, invidie, dusmanie. Din acest punct de vedere nu e nimic nou sub Soare.

| Darkmagic a răspuns:

Shuriken, stiam ca Cuvantul este principalul vector al Creatiei.
"Si Dumnezeu a zis: Sa fie!, Sa se faca!,"...sa se dreaga...
Acum ca ai pus aici cu mare chinuiala 115 randuri de propaganda pura in care doresti sa explici inexistenta raului si persistenta adevarului, ma inclin. big grin
Ai mai fabricat doi crestini, "la norma"...
Nu crezi ca e mai bine sa-i lasati si pe atei si pe religiosi, sa-si gaseasca singuri adevarul, fara atata polologhie?
Sincer, m-am enervat doar numarand pana la 115.
Daca numar si cuvintele...devin ateu. big grin
INTREBATI despre Religie, nu "propagati" Religia, ca nu sunteti niciunul "misionar" pe aici, nici intr-ale ateismului, nici in vreo religie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da existã o singura forta in acest univers, pentru unii e Dumnezeu, pentru altii lumina. Pana la urma raul este fortat doar in libsa binelui, ia exemplu urmator intunericul nu existã este doar libsa luminii. Raul este creat din deconectarea cu Dumnezeu, dar vezi ca diavolul vrea ca noi sa incercam sa ii resistam cat mai mult, Asta e singura lui putere.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=TVJzVnyDZ_M

Albert Einstein - despre existenta lui Dumnezeu
Clipul e făcut după scrierile Sf Vasile și Filocalia 9.

Nu există răul ca forță ca principiu dar există ca REALITATE dacă există răul atunci ar fi 2 zei unul bun și unul rău și zeii aceștia nu ar putea fi atotputernici.
Răul e o lipsă a binelui după Sf Ioan Damaschin vezi în cartea lui Dogmatica.

| stefan1944 a răspuns:

Explica-i ma tii martor imputit.