| basketdoll a întrebat:

De ce majorotatea oamenilor nu stiu sa conjuge corect verbe gen "a scrie", "a fi", "a veni" etc? Spun asta pentru ca vad din ce in ce mai multa lumea care scrie:
- Vreau sa vi la mine.(corect: vii)
- Trebuie sa scrii si o concluzie.(corect: scrii).
- Sa fi sanatos.(corect: fii).
E chiar atat de grea romana asta?

Răspuns Câştigător
| KittyHHk a răspuns:

Romana e din ce in ce mai grele pentru unii care este!

Si pe mine ma calca pe nervi chestiile astea, iar atunci cand unii le numesc "licenta poetica" imi vine sa-mi trag un cap in gura singura. Cred ca globalizarea e devina (si tehnologia si toate cele sunt consecinte ale ei) si asta e cauza pentru care incet, incet ne pierdem identitatea ca tara si nimeni nu mai pune accentul pe limba romana.

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Este o tară, un viciu al momentului, care se transformă în virus, în boală, în cancerul limbii, artei, culturii, istoriei şi al identităţii naţionale, în cele din urmă.
Problema globalizării nu e un lucru de neglijat, adică, vreau să spun, este foarte adevărat ceea ce spune cineva aici, va duce, în cel mult un secol, la desfiinţarea naţiunii române.

| sinziana1 a răspuns:

Parerea mea e ca nu e vorba de lene ci de incultura. Intalnesc multe persoane care nu mai citesc decat ziare de scandal, diferit reviste de doi bani si nu mai apreciaza cartile bune din care chiar au de invatat ceva. Bineinteles ca in lipsa cititului duce la pierderea unor cunostinte, iar de vocabular nu mai vorbesc. Cititul si interactiunea cu diferite persoane ( ma refer la persoanele cu un nivel de cunostinte mediu sau ridicat ) construiesc un limaj corect si coeerent, asta e doar opinia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lenea doare. laughing cand scriu le e lene sa scrie tot si asa patesc majoritatea, dar intr-adevar sunt si oameni care nu stiu (e problema lor).

| basketdoll explică (pentru anonim_4396):

Toti zic ca le e lene dar iti spun ca sunt multi care pur si simplu nu stiu.
Cum ar fi cazul asta:
http://i.imgur.com/Sesvh.jpg

| KittyHHk a răspuns (pentru basketdoll):

Trist, mult prea trist.

oricum, sa nu crezi ca numai noi ne confruntam cu problema asta. In majoritatea tarilor se intampla asta, si nu vorbesc aici numai despre tari europene, pentru ca e o situatie asemanatoare si in State. De aceea, raman la teoria mea : o consecinta indirecta a globalizarii.

| justde3a a răspuns:

Incultura... Profesorii nu mai sunt ce au fost o data, elevii stau sa se joace pe calculator, parinti nepasatori...intr.un cuvant dezinteres happy

| Liolic a răspuns:

Pai nu prea au in cap nimic si isi bat joc de neamul nostru schimonosesc limba
inainte de a scrie ceva trebuie sa analizez si sa stii ce scrii

| iacobluiza a răspuns:

Daca el sunt prost.ce vrei?