| BBlue a întrebat:

De ce Pablo Picasso picata asa de ciudat? + alte informatii generale despre el *de preferabil nu de pe wikipedia*, prin ce s a remarcat el...

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Picasso a pictat in tinerete in modul cel mai conventional.Cu timpul a inceput sa vada ca si Brancusi esentele. Spre exemplu a pictat 3d, adica un portret schitat pe mai multe fatete, ca sa inspire ideea de spatiu. A aderat in final la cubism, din aceleasi motive, fiind inspirat si de idei mai vechi dar si constatand ca ala era 'trendul' vremurilor in care a trait.
Era si talentat, dar si ahtiat dupa bani. Ca atare a imbinat utilul cu frumosul.Si chiar a avut si inca mai are succes.In fond, nu poti crea o opera originala pictand ca renascentistii sau impresionistii.

| SuciuFlo a răspuns:

Nu picta ciudat, fiecare artist isi face opera cum doreste si cum i se pare lui ca arata bine, este ceva subiectiv..detalii gasesti majoritar pe wikipedia