| SuzySweet a întrebat:

Cu ce se ocupa Pablo Picasso?

15 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cu pictura, si in timpul liber cu amantele.

| oprescudorin11 a răspuns:

E un pictor spaniol, naturalizat in Franta, dupa ce a venit la putere in Spania generalul Franco care era fascist.
A avut mai multe etape de-a lungul vietii(in pictura lui ) : a fost destul de aproape de impresionism, apoi a trecut la cubism, in final la un expresionism abstract.

| PedoBarbie a răspuns:

De meserie artist.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Cu Pictura

| Melcul a răspuns:

Proiectant de decoruri si costume pentru spectacolul de balet ``Parada``

| Melcul a răspuns:

1948 Pablo Picasso se consacra sculpturii, ceramicii si litografiei.

| Foxglove13 a răspuns:

Sky nautic rolling on the floor
cu pictura!

| MoshEne a răspuns:

Cu bautul si trasul pe nas...

| qwqwwwq a răspuns (pentru MoshEne):

Daca nu te intereseaza acest subiect macar nu te baga si nu-ti bate joc. Nu jigni pe alti mai ales pe marii artistisa iti fie clar

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Pablo Picasso a fost un mare pictor italian care s-a remarcat prin alta sa extravaganda. Pintre lucrarile lui se numara multe tablouri Popard(sunt acele tablouri din care nu intelegi m-ai nimic)Nascut la Florenta in sec 18(cred) dintr-o familie de negustori acesta a invatat pictura de la un pictor local din oras.A murit la 71 de ani. Sper ca te-am ajutat, ti-am spus te stiam si sper ca te-am ajutat. Funda?

| SuzySweet explică (pentru Mihai_Ionita_1987):

Pai dupa ce am gasit eu...era spaniol, nascut la Malaga, a invatat pictura de la tatal lui si a murit la 90 si ceva de ani. Eu nu am gasit cu ce se ocupa..Sorry

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai_Ionita_1987):

Aproape bine, cu cateva mici erori...

A fost spaniol, nu italian. S-a nascut in Malaga, nu in Florenta, in 1881, nu in secolul 18. Tatal era pictor, nu negustor. A murit la 91 de ani, nu la 71.

Cat despre tablourile "popard", cred ca te afli de asemenea in eroare. Poate ai vrut sa spui "pop-art", dar Picasso a initiat miscarea cubista, nu a avut treaba cu pop-art-ul (miscare aparuta in anii 1950, ai carei exponenti sunt Andy Warhol, Richard Hamilton, etc)...

Una peste alta, nu ai ajutat omul cu absolut nimic.

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Sorry,eu ti-am spus ce-am auzit si nu ma droghez

| K3ntHD7 a răspuns:

Simbol al secolului XX, marele artist Pablo Picasso a fost pictor, sculptor, ceramist si gravor. Venit in Franta la inceputul secolului, a devenit liderul miscarii cubiste impreuna cu prietenul sau, Georges Braque. Inzestrat cu o sete exceptionala de creativitate, a incercat toate miscarile artistice ale secolului XX: suprarealismul, expresionismul si neo-clasicismul, pentru a deveni unul dintre maestrii de necontestat ai artei moderne.