| Allex_7496 a întrebat:

De ce rămân unii arbori fără frunze toamna?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Pentru ca afara nu mai este asa cald si razele soarelui nu mai sunt suficient de puternice pentru a asigura pregatirea hranei ce se prepara in frunza si aceste frunze isi pierd clorofila si o data cu pierderea clorofilei se usuca din cauza frigului si cad, parerea mea. funda?

1 răspuns:
| cristinna23 a răspuns:

Copacii nu pot rezista la frig si au nevoie de caldura ceea ce nu prea primesc, ea e folosita pentru mentinerea echilibrului din natura, cred.