| Cozmaniuc_Andrei_Andy_1985 a întrebat:

De ce se numeste "Creion" poezia lui Tudor Arghezi?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca e o poezie descriptiva, prin care el "creioneaza" faptura iubitei. Metaforic vorbind.

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Desigur ca pot fi multe pareri; mie mi se pare ca titlul pleaca de la ideea ca, in pictura, creionul este instrumentul cu care pictorul face o schita inainte de a folosi penelul si culorile.Fiind scurte, maxim patru strofe alcatuite din versuri cu masura mica, poeziile numite" creion "nu amplifica sentimentele exprimate, doar le schiteaza.Asa imi pare mie.Dar poate ca voi aveti dreptate.Important este ca putem cu totii explica un gest pe care autorul l-a lasat neexplicat.Numai bine.

| ionutzwk a răspuns:

Deoarece aseamana creionul cu un inceput. Adica fiecare opera incepe cu un creion si o foaie.

| vali123123 a răspuns:

Se numeste creion pentru ca creionul este simbolul creatiei artistice, cu el scrie poeziile si operele lui.