| ingerasdulke15 a întrebat:

Cand este pub; licata sau scrisa poezia creion de tudor arghezi funda va rog.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dulce îngeraș! Angel radios!
O lucrare a unui scriitor poate fi concepută în anul, să zicem1925, și publicată, pentru prima oară, abia în 1950.
Pot exista situații cînd, din varii motive, autorul nu a dorit să o publice pînă atunci, sau i-a fost refuzată spre publicare.
De aceea întrebarea ta nu e prea isteață.
În altă ordine de idei, răspunsul dat de didi 66 e unul cam „năzdrăvan".
Din mai multe motive.
La momentul 1980 maestrul Arghezi era de mult oale și ulcele, că el murise la 14 iulie 1967, în București.
Că o fi fost publicată „și" în anul 1980 nu contest. După cum poate chiar și în alte ediții ulterioare.
Dar, uite, eu, am o ediție din 1960, din B.P.T., în care, la pagina 18 se găsește și poezia „Creion". De undeva, de la cuprins aflăm că face parte din volumul „Cuvinte potrivite", iar dintr-o altă lucrare aflăm că acest volum a fost publicat în anul 1927.
Deci nu prea sună ce-am scris și ce-am argumentat eu cu cea a primului respondent.
Și, în ultima instanță, întîlnesc mereu întrebări de genul aceleia pe care ai pus -o tu.
Cine, dom"le, vă cere astfel de răspunsuri, care, în ultimă instanță, nu sînt ușor accesibile unui școlar. Ce profesor vă cere acest lucru? Sau poate vrea el să scrie ceva, nu știe, și pune pe bieții școlari să orbecăiască de nebuni pe internet ca să le aducă lor acest răspuns.
În ultima instanță, la cît de perverși sînt profesorii, mai ales cei tineri, în aceste zile, nu mai e de mirare că ar putea să se preteze și la astfel de golănii.

| didi66 a răspuns:

Salut, poezia creion de Tudor Arghezi este publicata in Editura Scriitori Romani, Bucuresti, 1980
Sper ca te-am ajutat si succes happy