| CentyLox a întrebat:

Deci acum cateva zile in urma am descarcat photoshop pentru pasiunea mea asupra desenului si a animatiei(Anime-uri), o singura problema este ca nu stiu nimic din cele doua si as vrea sa invat din tutoriale sau geva gen. Stiu ca tot necesita multa munca si bani dar nu ma zgarcesc deoarece sunt dispus sa imi creez o cariera din asta si ma pasioneaza extrem de mult. Daca aveti ceva tutoriale care ma pot ajuta sau ceva cu care pot desena cu mana direct in aplicatie va multumesc cu FUNDA

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Problema tutorialelor e ca fiecare in parte trateaza doar un singur aspect ce tine de program. Ca sa inveti programul doar din tutoriale trebuie sa urmaresti sute, mii de tutoriale. Cere timp, dar tot timp cere si cautarea lor, ca mai apoi sa pierzi timp vazind ca unele tutoriale iti arata ceea ce deja stiai.
Eu am invatat un alt program de grafica, vectoriala, CorelDraw, luindu-ma dupa Help-ul programului. Intr-o iarna nu am avut de lucru, si am inceput sa buchisesc la Help (nu stateam prea bine cu engleza pe atunci). In trei luni, dupa 2-3 ore pe zi, am ajuns sa cunosc programul incit sa fac ce am nevoie pentru mine.
Acum, eu sunt prin excelenta un autodidact si nu stiu daca si tu ai fi in stare sa inveti un program la fel ca mine. Insa, daca e cum zici, ca esti gata sa investesti bani (eu nu mi-am putut permite luxul asta), atunci cauta pe net, caci sigur vei gasi cursuri unde sa inveti programul. Si acolo ti se va explica ca la scoala cum sa folosesti programul.