| Andrei7520152 a întrebat:

Doresc sa "deschid" o mica galerie de arta pe timp de vara. Am cateva intrebari.

In primul rand sunt student in anul II (arte). Am la dizpozitie o casa scoasa la vanzare, care este pustie pe dinauntru. Pe mine ma intereseaza aspectele legale. Ca sa-mi vand propriile tablouri de acolo, trebuie sa-mi rezolv ceva acte (am nevoie de autorizatie)? mai rau, sunt nevoit sa platesc taxe pe drepturi de autor? Care este diferenta dintre un artist profesionist care face asta de o viata si unul care vinde tablouri la coltul strazii (si care nu plateste la stat).

Deci pe scurt, se poate face chestia asta fara constrangeri legale? Daca cineva stie de aceste probleme ar fi superb. mersi in avans

Răspuns Câştigător
| Fujito a răspuns:

Am impresia ca trebuie intrebat la primaria de la care faci parte, mai mult ca sigur ai nevoie de autorizatie, altfel esti considerat la fel ca un vanzator de petarde sau de tigari de contrabanda. sper sa iti fie de folos