| Andrei7520152 a întrebat:

Doresc sa 'deschid' o mica galerie de arta pe timp de vara. Am cateva nedumeriri

In primul rand sunt student in anul II (arte). Am la dizpozitie o casa scoasa la vanzare, care este pustie pe dinauntru. Pe mine ma intereseaza aspectele legale. Ca sa-mi vand propriile tablouri de acolo, trebuie sa-mi rezolv ceva acte (am nevoie de autorizatie)? mai rau, sunt nevoit sa platesc taxe pe drepturi de autor? Care este diferenta dintre un artist profesionist care face asta de o viata si unul care vinde tablouri la coltul strazii (si care nu plateste la stat).

Deci pe scurt, se poate face chestia asta fara constrangeri legale? Daca cineva stie de aceste probleme ar fi superb. mersi in avans

1 răspuns:
| Hombre a răspuns:

Ba plateste si cel care vinde tablouri la colt de strada, o autorizatie de negustorie acolo penta ca il calca garda si fiscul si da de sarsaila. Poti sa faci expozitia fara anunt de vanzare, cel care vrea si este interesat sa cumpere discuti cu el si gata.