| AdrixNattyXoXoX a întrebat:

Doua unghiuri pot fi complementare? Daca da, calculati masura lor.Aceleasi cerinte daca unghiurile opuse la varf ar fi suplementare. PLz, Imi zice si mie cineva?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Dacă sunt opuse la vârf sunt congruente.
Dacă sunt complementare, au suma măsurilor 90 de grade, deci fiecare are 45.
Dacă sunt suplementare, au suma măsurilor 180 de grade, deci fiecare are 90.
Ești praaaf rolling eyes

| AdrixNattyXoXoX explică (pentru TeoPT):

Multumesc pentru informare si voi ignora ce ai scris la sfarsit, dovedind astfel bunul meu simt.

| TeoPT a răspuns (pentru AdrixNattyXoXoX):

Nu-mi pasă că am dat dovadă de lipsă de bun-simț, prefer să spun verde în față decât să fiu prefăcut, să lingușesc. Chiar ești praf, sincer. Asta e, înfruntă realitatea.

| AdrixNattyXoXoX explică (pentru TeoPT):

Scuza-ma dar eu nu cred ca nu infrunt realitatea. Si iarta-ma o atot -stiutorule care nu are ce face si are chef de cearta. Asta e. RECUNOSC SUNT PRAF!

| Benz_Roxana_Paula_1998 a răspuns (pentru TeoPT):

Multumesc chiar m-ai ajutat

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu ştiu în ce clasă eşti matale şi la ce şcoală înveţi, dacă eşti în stare să ne supui atenţiei asemenea inepţii!
Singurul matale noroc este acela că te afli în spatele acestei cortine care se constituie anonimatul. Altcumva, oricine stă de vorbă cu tine, profesor sau colegi te tratează ca atare şi de lemn să fii şi tot se rupe ceva în tine cînd vezi că eşti cu adevarat depreciat.
Matale faci parte din categoria acelor oameni care " nu ştiu că nu ştiu". De aceea ai nevoie să înţelegi acest lucru, să nu te supere criticile şi să încerci să înveţi, la modul serios, din cele ce îţi spun alţii. Cele mai multe dintre criticile primite nu sînt spuse cu răutate. Fii deci sincer cu tine însuţi, caută să vezi ce ţi se reproşează. Ai nevoie de critică dar din toate acestea caută să înveţi iar nu să răspunzi cu răutate.

| Adde396 a răspuns:

Doua unghiuri sunt complementare daca suma masurilor lor este egala cu 90 grade. Unghiurile opuse la varf sunt mereu congruente, iar daca sunt si suplementare [adica suma masurilor lor este egala cu 180 grade] inseamna ca fiecare este egal cu 90 grade.happy