| yadora a întrebat:

Este adevarat ca faimosul pictor olandez Vicent Van Gogh a vandut un singur tablou in timpul vietii sale?

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Buna intrebarea, interesante raspunsurile.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Iata una dintre marile legende ale istoriei artei. Si care, din pacate, nu e adevarata. Exista referinte, surse originale, scrisori, care precizeaza ca Van Gogh ar fi vandut si alte lucrari. De altfel, e greu de inchipuit ca Van Gogh nu ar fi reusit sa vanda decat un tablou, avand in vedere ca fratele sau, Theo, era un vanzator de tablouri pentru una dintre cele mai cunoscute galerii de arta de atunci, Goupil.

cami
| cami a răspuns:

Dar cand ai aflat? Cand erai in duel la conquiztador? Si eu am patit-o happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asa se spune dar au fost unii care au contrazis aceste afirmatii.

| alma a răspuns:

Nu, a vandut doua tablouri. Pa

| crisS a răspuns:

Da asa este happy

luciana
| luciana a răspuns:

Da acest artist, Van Gough, a vandut numai un singur tablou in timpul vietii sale. A murit impuscandu-se in piept, ramanand insa, un neimplinit... Cu drag, Lucien.

| ancalazar a răspuns:

Nu! Te asigur... din cate tin minte spre sfarsitul vietii a vandut chiar destul de multe...

| aumih16 a răspuns:

De taiat urechea stiu doar ca si-a taiat-o doar una singura si apoi s-a bandajat ca ii daduse sangele iar de murit a murit ca s-a impuscat cu un pistol ca nu a fost lasat sa aiba o relatie cu fiica unui doctor care ii interzise lui sa mai calce pe acolo si cam asta a fost cu el noaptea tarziu s-a impuscat si a murit ca voia sa omoare niste ciori mai inainte adica sa le sperie desigur el si cu fratele lui au murit de asemenea impreuna funeraliile sale la doar o zi dupa moartea lor au fost depuse si impodobite cu floarea soarelui ca era floarea lui preferata desigur ca s-a specificat ca ar fi murit si de la niste boli psihice care le avea el ca si-au pus amprenta asupra comportamentului sau dar si a modului sau de a picta printre bolile care le-a avut a fost si sifilis dar si epilepsie oricum voia sa fie taran pictor adica sa picteze si sa faca arta pentru muncitori tarani pescari dar si prostituate el numai portrete a pictat nu era interesat de altceva adica ce au facut altii pe timpul lui sau mai inainte de el a fost si el un pictor foarte talentat avea niste miscari artistice extraordinare ceea ce inseamna ca a fost un pictor unic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai postat un raspuns asemanator precum ca valoarea operelor unor oameni de cultura a crescut enorm dar dupa moartea lor. E adevarat dar si trist ca a vindut un singur tablou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O rusoaica a aruncat cu o cana in tabloul Mona Lisa

O rusoaica a aruncat cu o cana de ceramica in tabloul Mona Lisa, fara sa-i provoace distrugeri, a declarat un purtator de cuvant al Muzeului Luvru din Paris, citat de Reuters.

Incidentul a avut loc la 2 august, iar femeia a fost arestata imediat. Aceasta era suparata ca nu a reusit sa obtina cetatenia franceza. Ulterior a fost supusa testelor psihiatrice, iar muzeul o va da in judecata.

"Femeia a aruncat cu o cana goala in Mona Lisa, insa nu au existat stricaciuni, deoarece cana s-a spart cand a lovit ecranul care protejeaza pictura", a spus David Madec, purtator de cuvant al muzeului.

Conform Guiness Book, Mona Lisa este lucrarea cu cea mai valoare de asigurare din istoria omenirii. Asigurarea s-a facut la suma de 100 milioane de dolari in data de 14 decembrie 1962, inainte de trimiterea lucrarii pentru cateva luni intr-un tur expozitional in S. U. A., iar in 2004 valoarea asigurarii era de 628.821.192 $.

Muzeul Luvru a ales sa plateasca pentru a asigura securitatea tabloului.

Sa va tin la curent cu operele altor pictori!

yadora nu putem sti sigur ca a vandut doar un tablou, poate a vandut mai multe dar in secret! Nu se stie sigur daca a vandut doar 1 tablou
@ce parere aveti despre rusoaica aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Vicent Van Gogh nu a reusit sa-si vanda nici un tablou, in perioada vietii.Este adevarat ca s-a vandut un tablou in pertioada vietii sale, dar de fratele sau, Theo Van Gogh, in cadrul unei mici expozitii cu lucrari ale impresionistilor. Tematica tabloului era ''culegatori la vita de vie''. Tabloul a fost achizitionat de catre o pictorita pe suma de aproximativ 350-400 franci. Daca va intereseaza cu exactitate va pot furniza informatii exacte in perioada ulterioara.Pentru informatii suplimentare la viata si opera sa, se poate regasi in ''fericirea vietii'' de Irving Stone si ''Vicent Van Gogh'' de Henri Peruschot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns la alt raspuns.Sa moara neinplinit? Oare? In ultimile 60 de zile ale vietii, a reusit sa picteze 72 de panze (posibil sa gresesc). Oare sunt putine? A daruit tot ce a avut.Sinuciderea reprezinta moartea fizica deoarece moartea artistica ia parvenit anterior prin secatuirea sufleteasca, de transpunere in opera al lucrarilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit viata lui, cartea se numeste bucuria vietii de irving stone si da un singur tablou pe nume viile din arles happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! am fost la muzeul VINCENT VAN GOGH in Amsterdam acum 2 ani, un loc minunat. acesta este situat in centrul orasului.da este adevarat ca acesta a vandut un singur tablou, insa dupa moartea lui a inceput sa fie recunoscut in toata lumea.acesta si-a taiat urechea daruind-o unei prostituate pe care o iubea.in muzeu daca vei merge vei vedea originalele sale picturi si comparate cu cele ale celuilalt mare pictor olandez Rembrand.rembrand avea insa aceleasi picturi ca ale marelui pictor VAN GOGH insa singura diferenta era ca VAN GOGH lasa picturi ca in natura iar Rembrand simtea nevoia de a le contura in negru.Iti recomand sa mergi acolo mai ales daca sti limba engleza fiindca ai foarte multe lucruri utile de invatat.

| jizabell a răspuns:

Da