| AdY2000 a întrebat:

Este obligatoriu neon la acvariu si de ce?

Răspuns Câştigător
| dorianpopafan2 a răspuns:

Da,este obligatoriu, De ce? Pestii nu pot trai fara lumina, Se sperie! Funda?

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Nu,chestia este de estetica mai mult. Daca ai acvariul linga fereastra este bine sa nu fie expus la lumina solara directa deoarece se va umple de alge imediat.Cat despre neon este o lumina placuta seara insa nu neon mare ca sigur te va deranja cind vei dori sa adormi.Ca idee poti folosi un timer (ceas programator) la care poti conecta lumina si la ora 23 sa zicem poti programa sa se inchida iluminatul.Programezi pornirea la ora 17:30 si oprirea la ora 23:00.Este necesar iluminatul pentru plantele ce se ingalbenesc la lipsa luminii.Succes