| anonim_4396 a întrebat:

Exista diferente semnificative intre germana vorbita de nemti, de elvetieni si de austrieci? Care e varianta "corecta"?

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Brianna, Hochdeutsch se vorbeste numai in partea de nord a Germaniei. Bavareza, de exemplu, se apropie mai mult de austriaca.

| MisterKat a răspuns:

Sunt diverse dialecte, graiuri. Ca si in Romania... Varianta corecta este germana vorbita de nemti. Cea vorbita de elevtieni este combianta usor cu franceza. Din cate imi amintesc eu, stiu ca se mai vorbeste si reto-romana in acea tara...

O zi buna!

Daniel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Germana pura... vorbita in...Deutschland,normal big grin "hochdeutsch" sau cum se cheama...adica "germana literara"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms hep hap big grin macar nu mai zic si altundeva, sa ma fac de cacao laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam ca diferentele intre romana vorbita in Muntenia, Transilvania, Moldova, Basarabia.

| kayan a răspuns:

Sau ca portugheza vorbita in brazilia si portugalia laughing