April
| April a întrebat:

Frumoasa eroina cu ochii negri din poezia lui Blaga "Izvorul noptii"are un nume in realitatea vietii autorului. Stiti care era acesta si cum o alinta, in scrisori, poetul?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Este vorba de sotia sa, Cornelia Brediceanu, pe care a cunoscut-o cand era la student in Viena?

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

O alinta Sfinx, Edera, Gar si Saskia. Pe versurile poeziei a compus si cantat Florin Bogardo cantecul "Izvorul noptii "la http://www.youtube.com/watch?v=eVeEmlEf3as

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A spus doamna de inaintea mea.Macar el a reusit sa-si traiasca iubirea impartasita in toata maretia ei nu ca Petrarca care s-a indragostit intr-o Dumineca la slujba de o femeie(Laura)si a iubit-o toata viata fara ca ea sa aiba habar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun... dar de ce nu cauti pe net.winking