| Lowly a întrebat:

Funda! Am vazut pe un site de instrumente muzicale la sectiunea chitare acustice doua tipuri : chitare Jumbo si chitare Western.Care e diferenta dintre ele? si care ar fi buna de achizitionat pentru incepatori?

1 răspuns:
| JohnnyWylde a răspuns:

Din cate stiu eu chitara western si cea jumbo sunt amandoua modele de chitare acustice adica sunetul corzilor este amplificat de cutia de rezonanta. Diferenta majora dintre ele (pe langa aspect) este ca cea jumbo are un bass mai puternic datorita corpului bombat. Fiecare isi alege chitara in functie de stilul de muzica pe care il prefera dar ca incepator cred ca e mai bine sa alegi una clasica (a nu se confunda cu una western).