| looolliika a întrebat:

Heey imi trebuie si mie 4 sensuri ale cuv polisemantic,, A INGHETA "

Răspuns Câştigător
| Crissena a răspuns:

A inghetat de frica (stare fizico-psihica, stana de piatra)
a inghetat conturile din cauza neplatii (a blocat conturile bancare)
a inghetat de frig
minte de ingheata apele (doar ca expresie - se vede de la o posta happy )

4 răspunsuri:
| neekole a răspuns:

A ingheta de frica, a ingheta de frig, a ingheta cu sensul de a ramane blocat, si a ingheta(stiu eu...) alimente. Fundita?

| anonima5682651 a răspuns:

A minti de ingheata apele,a ingheta de frig, a ingheta salariile, a ingheta de frica

| Filip_Geanta_1975 a răspuns:

LOL
TA man pg 38 ex 8
(manualul Humanitas)

| Munteanu_Raluca_2004 a răspuns (pentru Filip_Geanta_1975):

Si la mine