| Unicorniiexista a întrebat:

Cum pot edita o poza si in jurul sau sa pun linii albe, un fel de contur, nu stiu sa explic prea bine. Help please.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-un editor de poze (poate fi si Paint din Windows) definesti o pagina noua (File-New), cu marime mai mare decat poza, calculand in plus numarul de pixeli dorit.
Stabilesti culoare alba pentru fundal.
Deschizi poza cu un program oarecare, o marchezi - copy, dupa care revii la pagina noua alba si dai Paste.
Imediat, pana ce poza este inca in chenar, il deplasezi pe pagina alba la pozitia dorita.
Mutarea se poate face deplasand mouse-ul pe marginea marcarii si apoi tinut apasat butonul stang, miscand intregul cadru.
Poza marcata se poate si mari/micsora prin mouse-ul dus la colturi sau punctele de mijloc, unde apare o sageata dubla, cu sensurile posibile de deplasare.