| Heidi_4120 a întrebat:

Heii! Puteti sa imi spuneti in ce consta nevoile de autorealizare din piramida nevoilor ( a lui Abraham Maslow). Funda pentru. cel mai bun raspunswinking

Răspuns Câştigător
| Mirce a răspuns:

Nevoile de autorealizare sunt nevoi mai metafizice, nevoi superioare, de exemplu: nevoia de a fi un un erou pentru tara ta (sa fi presedinte de tara), de a rezolva marile nenorociri ale lumii (sa ajuti toti bolnavii, sa faci pace in lume, sa elimini saracia ) in mod providential, sa te desavarsesti spiritual (ex: calugaria). Unele din ele se nasc dintr-un orgoliu exacerbat, altele din dorinta dezinteresata de a rezolva ceva major iar altele din nevoia de absolut, de cunoastere. Parerea mea...

3 răspunsuri:
| daniEL88 a răspuns:

Este vorba de realizarile din punct de vedere financiar, respectiv cariera, social- familia si componenta ei. Aceea parte care ii da individului sentimentul si siguranta ca viata sa e una de succes in care a avut realizari, de aceea si se numeste piramida nevoilor, fara aceasta, persoana respectiva se poate considera ca nu are un scop in viata si respectiv sa fie descurajata, dezamagita.
Cu placere! bye bye

| MagicGirl a răspuns:

Adica sa dai tot ce ai mai bun pentru a face ceva...sa reusesti in viata sa devii cineva, sa obtii un post intr-o organizatie...Sa iti exprimi abilitatile si talentele, pana la maxim

| Lexem a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Abraham_Maslow Uite aici un link.Fiecare nivel al piramidei reprezinta un tip de nevoi.Pt a ajunge in "varf" e nevoie sa parcurgi toate acele etape, sa evoluezi ca om:)