| BCătălin91 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Daca as vrea sa achizitionez un laptop pentru a ma putea ocupa de proiecte personale pentru un porfoliu la o angajare viitoare, in ce categorie de nevoi este incatrada dupa ierarhia lui Abraham Maslow? nevoile fiziologice, nevoi ce țin de siguranța personală. nevoilor sociale, de apartenență, nevoia de recunoaștere socială sau nevoi de dezvoltare personale, autorealizare? Eu personal cred ca ultima, acum va rog sa ma corectati daca gresesc.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Achizitionarea unui laptop reprezinta o materializare a unei nevoi. Daca vrei sa il achizitionezi pentru a putea invata mai mult/a te pregati mai bine atunci da, e vorba de o nevoie de autorealizare. Daca vrei un anume laptop pentru ca e la moda atunci e vorba de o nevoie de recunoastere sociala si sau de apartenenta.

De asemenea, daca ai vrea respectivul laptop pentru a realiza un sistem de supraveghere ar fi vorba de o nevoie de siguranta.

1 răspuns:
| suffarstar a răspuns:

Nu exista nevoi strict fiziologice, sociale, de autodepasire si asa mai departe. Nevoile au mai multe spectre. De exemplu vrei o prietena. Aici intra nevoie fiziologice, emotionale (nu cred ca se regasesc in acea piramida dar eu le includ, le consider printre cele mai importante), sociale etc. Un laptop este un obiect cu foarte multe functii, deci se incadreaza la aproape orice.
In fond, piramida lui Maslow este o viziune destul de rudimentara asupra nevoilor si dorintelor omului.