| Voiculouise a întrebat:

Hello, TPU! Vreau sa repictez piticii de gradina. Ce acuarele ar trebui sa folosesc, astfel incat sa nu se ia repede acuarela?

Răspuns Câştigător
| Jewlie a răspuns:

Buna! Cred ca cea mai buna idee ar fi sa ii vopsesti cu vopsele lavabile, de exterior. Avand in vedere ca vor sta in gradina, vor trebui sa faca fata intemperiilor, cum ar fi ploaie, ninsoare, soare puternic.
Uite, aici ai o vopsea alba de exterior si mai multe nuante de pigmenti, pentru vopseaua asta lavabila de exterior, ca iti poti personaliza piticii cat mai bine.
https://www.dedeman.ro/....../p/5011233
https://www.dedeman.ro/ro/pigmenti/c/3384?interior_exterior=229
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acuarela = vopsea pe baza de APA.
Daca dai cu acuarela, la prima ploaie incepe sa se spele...

In functie de materialul din care sunt facute piticile, se pot folosi diferite vopsele.
Daca mergi la un magazin de materiale de constructii (sau cauti pe google) poti afla ce vopsele sunt recomandate pentru uz exterior.

Daca marerialul este piatra, ipsos, ciment sau lemn, poti prepara vopselele din ulei de in + oxizi sau esente de culoare, la nuantele dorite. Va trebui sa dai mai multe straturi.

| Ironwin a răspuns:

Ai nevoie de asa ceva : https://www.papeto.ro/......-0018.html

| Zabbyel a răspuns:

Miss louise love struck, poti folosi carioci (sunt foarte rezistente), in loc de acuarele love strucklove struck

| AKARA0 a răspuns:

Cumperi și Dai cu Danke (vopsea lavabila de exterior) și niște vopsele tot de la ei.
Merge brici

| Catttt4 a răspuns:

Foloseste guash cit mai dens. Dupa uscare aplica lac pentru mobila incolor. Aceasta merge foarte bine, eu la fel am facut de nenumarate ori. Merge si la plastic si la argila, lemn etc.