| radu32 a întrebat:

Bună dimineața! Am o întrebare cu privire la blocul pentru acuarele de la firma DACO acesta are format A4, are 12 file cu o grosime a hârtiei de 300 g/mp (300 gsm) spune pe site dacomag.ro ca este hârtie albă, fără acizi, textură groasă, clasică. Vreau să o folosesc pentru guașe și acuarele și aș vrea să vă întreb dacă ați folosit-o în guașe și acuarele și ce impresie va lăsat, sunteți mulțumiți, e bună? Fiind mai ieftină aș vrea să o iau dar nu aș vrea să cheltui degeaba! P.S - Spune că e pentru ambele, acuarele și guașe. Vă las și un link. Vă mulțumesc, o zi bună și multă sănătate! happy https://dacomag.ro/arte-plastice/5151-bloc-a4-acuarela-1 2-file-daco-.html

Răspuns Câştigător
| nevermind1234 a răspuns:

Salut! Pentru guase este ok orice hârtie de acuarele. Dar pentru acuarele, ca sa vezi cele mai bune rezultate, in cazul în care te interesează serios acest mediu de pictură, îți recomand hârtia de bumbac 100% sau măcar amestec. Eu pictez in ulei, dar de curând am început să ma joc cu acuarelele și din tot ce am citit, tot restul materialelor poate fi de orice calitate, dar hârtia este primordială. Acolo vezi dacă avansezi, fără sa te lupți cu problemele unei hârtii de celuloză. Dacă vrei sa scapi ieftin, poți lua coli din acelea mari (50/70 parcă) si te costa in jur de 35 lei una, si o poți tăia după preferință in câte bucăți vrei. Dar repet, pentru guase nu e asa mare filozofie. Merge orice hârtie cu gramaj decent și putere de absorbție, deci da este ok acest bloc. Spor la pictat!

| radu32 explică (pentru nevermind1234):

Bună seara şi mulțumesc pentru răspuns și sfaturi! Atunci e ok blocul de acuarele de la Daco de 300 g/mp (300 gsm) pentru guașe da? O seară frumoasă și multă sănătate!

| nevermind1234 a răspuns (pentru radu32):

Da, este ok! Hârtia are un gramaj foarte bun și dacă mai este și lipsită de acizi la acest preț, chiar mă bucur că am auzit de blocul ăsta. Mulțumesc si eu!

| radu32 explică (pentru nevermind1234):

Da este acid free și cică e destul de groasă, mă bucur că ți-am putut oferi și eu un mic ajutor happy O seară bună!

6 răspunsuri:
| radu32 explică:

Bună ziua! Mai aștept păreri dacă mai aveți experiență cu aceste blocuri de acuarele de la Daco, mulțumesc și o zi bună în continuare! happy

| Sjhxjcks a răspuns:

Pentru acuarele este făcută, de aceea este specificat pe el acest lucru, insa poți folosi și o foaie mai groasa, nu cred ca o sa te împiedice sa o folosești

| radu32 explică (pentru Sjhxjcks):

Mulțumesc pentru răspuns! Să înțeleg că nu poate fii folosit și pentru guașe? Ei specifică că este bun atât pentru acuarele cât și pentru guașe. O zi bună!