| ea_6764 a întrebat:

Hey all!
Aceasta intrebare este adresata in particular celor ce frecventeaza un liceu de arta. Mi'ar placea si mie sa merg la un astfel de liceu si probabil ca acolo voi merge.
Daca imi puteti spune cum este, la ce se dau tezele si bacul. Tinand cont ca voi merge la desen.
Thx >; d

4 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Daca vrei un liceu de arta nu te-as sfatui pentru ca nu se invata si nu se face nici arta, am niste cunostinte in arte.

| clarobscur a răspuns:

Am terminat un liceu de arta si tin sa mentionez ceva in legatura cu nivelul de invatatura: 1. depinde de tine ca om daca VREI sa inveti si CAT vrei sa inveti 2. depinde de profesori. Am avut si profesori extraordinari de severi, dar si profesori mai putin exigenti. Din cls a X-a am ales profilul (desen/pictura/grafica/sculptura/design ), iar teze am avut la istoria artei, lb. romana, engleza, (logica/economie/psihologie/filozofie- in functie de an)+desen si cred ca atat... Probele pentru bac au fost: Limba si Literatura Romana(oral/scris), Limba Engleza/Limba Italiana (oral), Geografie/Istorie (scris), Desen/Pictura (depinde de specialitate-proba practica) si Educatie Fizica/Filozofie. Asta a fost cand am terminat eu liceul, de atunci s-a mai schimbat din cate am inteles programa pentru bac. Nu stiu la alte licee cum e acum, dar asa a fost unde am terminat eu. Pentru mine fost o perioada foarte frumoasa si daca ai aceasta aptitudine, te-as sfatui sa urmezi un astfel de liceu. Sper ca te-am ajutat intr-o oarecare masura.

| rebeka_7886 a răspuns:

Daca iti place arta ar trebui sa dai la o facultate de arta sau de fotografie sincer verisoara mea a facut liceul de arta(ea spunea ca este super dar nu era asa)iar cand a venit vremea sa dea la facultate (vroia sa dea la facultatea de fotografie la fara frecventa si la facultatea de arta la zi nu a intrat la niciuna si a fost necesar sa faca o post liceala si apoi sa dea la o facultate in domeniu...doar in strainatate liceele de arta sunt foarte bune. dar daca vei alege unul vei aveamult demunca pentru a avea oun serviciu in domeniu.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.am fost vreo 2 ani acolo.insa numai tin minte cum era.am fost 2 ani.in a 5 si a 6. dupa care mi-am continuat restul claselor. iar in a 9-a acolo m`am dus.nu prea mai tin minte.